Výukový program pre databázu InMotion MySQL

Čo je databáza MySQL?

Databáza MySQL je systém riadenia databáz s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý používa a ponúka väčšina služieb webhostingu. Databáza je podľa definície dobre štruktúrovaná zbierka údajov, ktorá siaha od najzákladnejších až po najzložitejšie, napríklad od jednoduchého zoznamu mien po zbierku obrovského množstva informácií. Rovnako ako banka fyzických údajov, aj databázy sa používajú na zabezpečenie ľahkosti a organizácie pri zhromažďovaní a získavaní údajov.


MySQL databázy sú relačnými databázami, čo znamená, že ukladajú údaje v úložných dátach do samostatných tabuliek, a nielen ich ukladajú do jednej veľkej úložnej miestnosti. Výhodou tohto typu databázy je, že ukladanie a získavanie údajov sú veľmi efektívne, pretože súbory sú usporiadané do konkrétnych umiestnení. Termín SQL v skutočnosti znamená „Jazyk dotazu na štruktúru“ a od tej doby sa stal najvyhľadávanejším jazykom prístupu k údajom.

Ako môžem vytvoriť databázu MySQL?

Spúšťanie mnohých aplikácií, ako je softvér pre elektronický obchod, aplikácie CMS a fóra, často vyžaduje databázu MySQL. Preto je dôležité vytvoriť si ho vo vašom systéme.
Vytvorenie databázy MySQL je trojkrokový proces; prvým je vytvorenie užívateľa databázy a hesla, druhým procesom je pridelenie oprávnení používateľovi na prístup k databáze a tretím skutočným vytvorením databázy. Môže to znieť trochu skľučujúco, ale s použitím Sprievodcu databázou MySQL, ktorý sa nachádza vo vašom cPaneli, sa úloha vytvárania databázy stáva rýchlou, jednoduchou a ľahkou. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 •  Najprv sa musíte prihlásiť do svojho cPanel;
 •  Ďalej kliknite na „MySQL Database Wizard“, ktorý nájdete pod nadpisom „Databázy“.
 •  Potom vedľa položky „Nová databáza“ musíte zadať názov svojej databázy;
 •  Ďalej kliknite na tlačidlo „Ďalší krok“;
 •  Zobrazí sa výzva na zadanie používateľského mena vedľa karty „Používateľské meno“;
 •  Potom musíte tiež zadať heslo vedľa karty „Heslo“. Musíte zadať heslo dvakrát a potom kliknite na „Vytvoriť používateľa“;
 •  Ďalej musíte používateľovi priradiť privilégiá k svojej databáze. Ak vývojár výslovne nevyžaduje inak, môžete jednoducho kliknúť na položku Všetky privilégiá.
 •  Po nastavení oprávnení musíte kliknúť na kartu „Ďalší krok“, ktorá v skutočnosti dokončí proces nastavenia. Všimnite si, že vaše meno databázy a užívateľ databázy používa užívateľské meno cPanel ako predponu. Ak potrebujete vytvoriť ďalšie databázy, všetko, čo musíte urobiť, je zopakovať proces uvedený vyššie.

Môžem exportovať MySQL databázu do phpMyAdmin?

Sú prípady, keď zistíte potrebu zálohovania databázy, buď ako bezpečnostné opatrenie alebo ako požiadavka počas procesu prenosu vašich webových stránok na iný server. Zálohy databázy sa v skutočnosti dajú ľahko exportovať pomocou nástroja phpMyAdmin, nástroja, ktorý nájdete vo vašom cPaneli. Ak chcete exportovať, jednoducho vykonajte nasledujúce kroky:

 •  Prihláste sa do svojho cPanel.
 •  V časti „Databázy“ kliknite na ikonu phpMyAdmin a potom kliknutím na ikonu vyberte databázu, ktorú chcete exportovať zo zoznamu v ľavej ponuke..
 •  Potom kliknite na kartu Exportovať, ktorá sa nachádza v ponuke v hornej časti stránky.
 •  V časti „Export“ začiarknite políčko „Zobraziť výpis (schému) databázy“ a uistite sa, že sú vybraté všetky tabuľky, ako aj voľba SQL..
 •  Potom v časti „Štruktúra“ povoľte možnosť „Pridať DROPTABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION“ a uistite sa, že je vybratá možnosť „Uložiť ako súbor“, ktorá sa nachádza v ľavej dolnej časti stránky. Nezabúdajte, že ak je vaša databáza pomerne veľká, môžete pre oveľa rýchlejšie stiahnutie zvoliť buď „zips“ alebo „gzipped“..
 •  Kliknite na tlačidlo „Go“ v pravom dolnom rohu a po zobrazení výzvy kliknite na tlačidlo „Save“. Táto akcia spustí proces sťahovania do miestneho počítača.

Ako importovať do databázy MySQL v phpMyAdmin?

Aj keď je potrebné exportovať databázu, zistíte aj potrebu importovať jeden z iného servera na váš server. Na to môžete použiť aj phpMyAdmin. Aby ste ho však mohli importovať, musíte mať záložný súbor databázy, ktorý zvyčajne obsahuje príponu „.sql“, hoci sú akceptované aj súbory .zip a tar.gz. Ak chcete importovať súbor, musíte urobiť nasledujúce kroky:

 •  Prihláste sa do svojho cPanel.
 •  Po prihlásení kliknite na ikonu phpMyAdmin, ktorá sa nachádza pod položkou „Databázy“ na domovskej obrazovke cPanel..
 •  Potom vyberte databázu, ktorú chcete importovať, zo zoznamu v ľavej ponuke.
 •  V hornej ponuke kliknite na kartu Importovať.
 •  Potom v časti „File to Import“ kliknite na tlačidlo „Browse“ a potom vyhľadajte záložný súbor databázy.
 •  Potom kliknutím na tlačidlo „Go“ v pravom dolnom rohu obrazovky spustite proces importu. Po dokončení importu by sa na kartách malo zobraziť zelené začiarknutie a upozornenie, ktoré by malo obsahovať niečo podobné: „Import bol úspešne dokončený.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me