Príručka PrestaShop

Výukový program Prestashop pre začiatočníkov


Existuje mnoho spôsobov, ako vytvoriť internetový obchod. Od WooCommerce po Shopify majú budúci predajcovia online k dispozícii veľa nástrojov, aby mohli začať. V tomto návode PrestaShop sa dozviete ešte jednu.

V prípade, že to nevieš, PrestaShop je softvér, ktorý si môžete stiahnuť a nainštalovať na svoj server a vytvoriť internetový obchod. Preto je veľmi podobný Magento, čo je ďalšie samoobslužné riešenie elektronického obchodu.

V nasledujúcom návode sa podrobne venujeme téme PrestaShop. Budeme hovoriť o tom, čo to je, ako ho nainštalovať a nastaviť, ako aj ako začať budovať internetový obchod s PrestaShop krok za krokom.

Si pripravený? Potom ideme.

Čo je PrestaShop?

Predtým, ako sa porozprávame o tom, ako používať PrestaShop, najprv si ukážme, o čo ide. Ako už bolo uvedené, ide o softvérové ​​riešenie určené na vytváranie webových stránok elektronického obchodu.

Domovská stránka prestashopu

Program založila súkromná spoločnosť, ale je otvoreným zdrojom. To znamená, že existuje veľká sieť dobrovoľníkov, ktorí investujú svoj čas, zručnosti a energiu do zlepšovania programu PrestaShop. Tento model tiež dobre fungoval pre WordPress a ďalšie open-source CMS.

Viac ako PrestaShop dôveruje 260 000 obchodov.

štatistiky používania prestashopu

Softvér je dodávaný so všetkými funkciami potrebnými na vytvorenie internetového obchodu:

 • Spravujte produkty, zásoby, objednávky a zákazníkov
 • Platba, doprava, dane a ďalšie právne požiadavky
 • Marketingové možnosti vrátane SEO, kupónov, špeciálnych ponúk, e-mailový marketing
 • Podrobné správy o všetkých častiach vášho internetového obchodu
 • Spôsoby rozšírenia, internacionalizácie a prispôsobenia vášho obchodu

Dôležité je poznamenať, že hoci je PrestaShop zadarmo, stále sú spojené náklady. V prvom rade potrebujete hosting a doménu. Požiadavky na systém sú celkom normálne, takže nepotrebujete nič zvláštne. PrestaShop má len niekoľko konfiguračných potrieb, ktoré by väčšina hostiteľov mala byť schopná vyhovieť.

Ak chcete získať predstavu o nákladoch, pozrite si napríklad náš zoznam poskytovateľov hostingu WordPress. Prečítajte si tiež článok o registrácii domény. Možno budete musieť kúpiť témy a doplnky. Hovoríme o tom podrobne nižšie.

Nakoniec, ak máte nejaké problémy, PrestaShop ponúka veľa podpory vo forme dokumentácia, vývojárske dokumenty, fóra, a viac.

Nastavenie a inštalácia PrestaShop

Dobre, teraz, keď vieme, o čom hovoríme, poďme sa pozrieť, ako to používať. Koniec koncov, to je pravdepodobne dôvod, prečo ste prišli na tento tutoriál PrestaShop na prvom mieste.

Ako už bolo spomenuté, na inštaláciu softvéru potrebujete hosting a doménu. Na vyskúšanie PrestaShopu môžete tiež nastaviť lokálne prostredie a nainštalovať ho do svojho počítača.

1. Stiahnite a rozbaľte

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri nastavovaní internetového obchodu s programom PrestaShop, je stiahnutie softvéru. Z tohto dôvodu choďte na oficiálna stránka na stiahnutie.

stránka sťahovania prestashopu

Tu musíte zadať svoju e-mailovú adresu, prijať zmluvné podmienky a potom stlačiť veľké ružové tlačidlo. Týmto sa spustí sťahovanie.

Po dokončení budete mať súbor zip, ktorý musíte rozbaliť. Vnútri budú tri položky: an index.php súbor, iný súbor s názvom Install_Prestashop.html, a súbor zip. K týmto sa čoskoro vrátime.

2. Vytvorte databázu

Ďalšiu vec, ktorú musíme urobiť, je vytvoriť databázu. Rovnako ako iné softvérové ​​riešenia, ako sú Joomla, Drupal a WordPress, web PrestaShop pozostáva z dvoch častí: systém súborov a databáza. Ten obsahuje všetky dôležité údaje, ako je obsah, text, používatelia a vzťahy s obsahom. Samotný softvér PrestaShop obsahuje vaše obrázky a súbory potrebné na zobrazenie obsahu vytiahnutého z databázy.

Spôsob vytvorenia databázy bude závisieť od poskytovateľa hostingu. Mnohí používajú program ako phpMyAdmin. Ak váš poskytovateľ používa cPanel, prečítaj toto.

phpMyAdmin

Budete potrebovať štyri veci:

 1. Názov databázy
 2. Používateľské meno pre túto databázu s úplnými prístupovými právami
 3. Názov hostiteľa, kde je databáza umiestnená (často je to uvedená adresa) localhost)
 4. Heslo pre toto používateľské meno

Napíšte ich niekde, čoskoro ich použijeme.

3. Odovzdajte súbory a začnite s inštaláciou PrestaShop

Akonáhle budete mať databázu, je čas nahrať súbory na váš server a začať inštaláciu. Za týmto účelom sa pripojte k svojmu poskytovateľovi hostingu prostredníctvom FTP, napríklad s klientom, ako je napr FileZilla.

Na to potrebujete používateľa FTP, heslo a adresu servera. Ďalšie informácie o FileZilla nájdete v tomto cvičenie. Po pripojení vyhľadajte stiahnuté a nerozbalené súbory a spustite nahrávanie. Môže to chvíľu trvať.

Po dokončení môžete spustiť inštaláciu tak, že prejdete na doménu, ktorá smeruje na server, do ktorého ste práve odovzdali súbory. Tým sa to automaticky spustí.

spustite inštaláciu

Počkajte, kým budú súbory PrestaShop rozbalené.

4. Dokončite nastavenie

Potom sa na tejto obrazovke ocitnete.

Sprievodca inštaláciou prestashopu

Toto je začiatok sprievodcu inštaláciou, ktorý vás prevedie inštaláciou PrestaShop.

Tu sú kroky a čo robiť v každom z nich:

 1. Z rozbaľovacej ponuky vyberte požadovaný jazyk a stlačte Ďalšie gombík.
 2. Súhlaste s licenčnou zmluvou a stlačte kláves Ďalšie znova pokračovať.
 3. PrestaShop spustí krátku diagnostiku, aby zistil, či je vhodné prostredie vášho servera. Opravte tu zobrazené varovania. Ak je to potrebné, obnovte sa.
 4. Zadajte informácie o vašom obchode, čo znamená názov obchodu, kategóriu (nazývajú sa hlavnou činnosťou) a krajinu a časové pásmo, v ktorom budete pôsobiť. Založte si správcovský účet zadaním svojho mena a priezviska, ako aj e-mailovej adresy (toto je tiež vaše používateľské meno!). Potom dvakrát nastavte heslo a pokračujte ďalej.
 5. Tu musíte zadať adresu databázového servera, názov databázy, prihlasovacie meno a heslo. Môžete si tiež zvoliť predponu tabuľky a pravdepodobne je vhodné použiť niečo iné ako štandardné ps_, napr. xyz_. Otestujte, či všetko funguje tak, ako by malo a pokračujte ďalším krokom.

Keď ste zašli tak ďaleko, dostanete sa k skutočnej inštalácii. PrestaShop tu rozbalí súbory, naplní databázu a vytvorí všetko, čo potrebuje na spustenie.

inštalácia prestashopu

Po dokončení dostanete túto správu o úspechu.

dokončená inštalácia

Ako sa uvádza, posledným krokom je vymazanie Inštalácia zložky. Môžete to urobiť cez FTP ako predtým, nachádza sa v hlavnom adresári PrestaShop.

5. Prihláste sa a skontrolujte svoj obchod prvýkrát

Na obrazovke úspechu nájdete tiež dve tlačidlá, ktoré vás zavedú na zadnú a prednú časť vášho webu. Keď kliknete Objavte svoj obchod napravo alebo zadajte doménu smerujúcu na server, na ktorom ste práve nainštalovali PrestaShop, dostanete sa na front-end vášho úplne nového obchodu.

vzorkový obchod prestashop

Ako vidíte, už má dizajn a nejaký falošný obsah, ktorý slúži ako príklad hotového obchodu. Elegantný, správne?

Keď sa vrátite a kliknete na tlačidlo Spravujte svoj obchod, prejdete na prihlasovaciu stránku.

prihlasovacia stránka prestashopu

dôležité: Z bezpečnostných dôvodov PrestaShop generuje náhodnú adresu pre správcovskú oblasť, napríklad http://yourdomain.com/admin345kjnkna. Preto ju nezabudnite uložiť medzi záložky alebo si ich niekde zapísať, aby ste ich neskôr našli!

Zadajte prihlasovacie údaje, ktoré ste vytvorili počas inštalácie (nezabudnite, že vaša e-mailová adresa je meno používateľa) a stlačte Prihlásiť sa. Dostanete sa na hlavný panel administrácie PrestaShop. Zatvorte vyskakovacie okno, ďalšie kroky pokryjeme spoločne.

Blahoželáme, úspešne ste nainštalovali program PrestaShop!

Spoznajte informačný panel PrestaShop

Keď skončíte s inštaláciou, prvá vec, ktorú uvidíte, je hlavný informačný panel.

Prístrojová doska prestashop

Poďme sa pozrieť, čo môže ponúknuť.

Horná lišta bude vyzerať dobre známa používateľom WordPress. Tu je to, čo obsahuje:

 • Konfigurovateľné rozbaľovacie menu rýchleho prístupu, ktoré vám umožní prístup k dôležitým činnostiam a častiam vášho obchodu
 • Vyhľadávacie pole na vyhľadanie celého obchodu
 • Tlačidlo, ktoré hovorí Zobraziť môj obchod vás zavedie priamo na prednú časť vášho internetového obchodu
 • Tlačidlo upozornenia, ktoré po kliknutí zobrazí najnovšie objednávky, nových zákazníkov a správy
 • Ikona malej trofeje zobrazuje vaše úspechy pri nastavovaní vášho internetového obchodu
 • Posledná ikona vám nakoniec umožní prístup k úprave profilu a užitočných zdrojov

Na ľavej strane máte prístup do ďalších častí vášho obchodu. Budeme o nich hovoriť podrobnejšie ďalej.

Hlavná časť obrazovky obsahuje množstvo informácií o stave vášho obchodu a o tom, ako ho vylepšiť. Všetky zobrazené štatistiky môžete upraviť zmenou časového rámca v hornej časti na aktuálny alebo posledný deň, mesiac alebo rok. Môžete tiež nastaviť vlastný časový rámec a porovnať ho s iným obdobím ako v službe Google Analytics. Ak povolíte demonštračný režim v pravom hornom rohu, vyplnia sa všetky štatistiky figurínami, aby ste lepšie pochopili, pre čo sú..

Demo režim na prístrojovej doske

Väčšina prvkov je celkom samozrejmá. Povedia vám, či je váš web aktuálny, počet návštevníkov, nákupné vozíky, objednávky, predaj, najlepšie produkty a ďalšie dôležité informácie o obchode. pod predpoveď, môžete si sami stanoviť ciele a program PrestaShop vám povie, ako blízko ste k ich dosiahnutiu.

Malý symbol ozubeného kolieska v pravom hornom rohu umožňuje upraviť spôsob zobrazenia obsahu. Akonáhle budete vedieť o moduloch, môžete na panel pridať ďalšie prvky.

Ak je niečo z toho nejasné, veľké Pomoc tlačidlo v pravom hornom rohu popisuje všetko na obrazovke podrobne. Zistíte, že na takmer každej obrazovke v aplikácii PrestaShop, takže ak uviaznete, na toto sa môžete obrátiť.

Vytvorte produkt

Pri prevádzkovaní internetového obchodu je tvorba a správa produktov samozrejme jedným z najdôležitejších problémov. V PrestaShop nájdete funkčnosť tejto funkcie Katalóg> Produkty. Po jeho kliknutí sa dostanete na nasledujúcu obrazovku.

katalóg produktov

Tu nájdete zoznam všetkých produktov na vašom webe. Odtiaľto ich môžete filtrovať, aktivovať / deaktivovať, duplikovať a odstrániť.

Ak chcete vytvoriť nový produkt, kliknite na tlačidlo s rovnakým názvom v pravom hornom rohu alebo stlačte kláves Ctrl + P. Dostanete sa na nasledujúcu obrazovku.

vytvoriť nový produkt

1. Základné nastavenia

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je uviesť názov produktu hore. Hneď vedľa máte rozbaľovaciu ponuku, ktorá vám umožňuje určiť, či sa jedná o fyzický produkt, balík produktov (kombinácia aspoň dvoch už existujúcich produktov) alebo virtuálny produkt..

Nižšie nájdete základné nastavenia. Kliknite na pole hore, kde sa hovorí Sem presuňte obrázky nahrať obrázky produktov. Ak máte niekoľko, môžete si tiež vybrať, ktorý z nich bude kryt. Kliknutím na ne pridajte popis.

Ďalej nájdete textový editor, do ktorého môžete pridať zhrnutie produktu (ktoré sa objaví na stránke obchodu) a dlhší popis, ktorý bude viditeľný pre tých, ktorí sa pozerajú na samotný produkt..

Nakoniec môžete pridať funkcie, značky a súvisiace produkty. Uvedomte si, že musíte mať vytvorené ponuky v niektorých ďalších ponukách, aby ste si ich mohli vybrať tu.

Na pravej strane existuje niekoľko možností pre dôležité údaje:

 • kombinácie – Tu určíte, či ide o jednoduchý produkt alebo o produkt, v ktorom si môžete vybrať veci, ako je veľkosť, hmotnosť, farba atď. kombinácie Karta, ktorá sa zobrazí po povolení tejto možnosti.
 • referencie – Toto je referenčný kód pre tento produkt, ktorý je dôležitý pre riadenie zásob.
 • cena – Stanovte cenu s a bez daní, ako aj sadzbu dane. Viac informácií o tom, ako ich nastaviť neskôr.
 • Kategórie – Rovnako ako pri blogových príspevkoch, aj priraďovanie kategórií produktom uľahčuje ich filtrovanie a vyhľadávanie. Vyberte si z tých, ktoré už máte na svojich stránkach, alebo si vytvorte nové.

2. Množstvá

panel množstiev

Na tejto karte ovládate zásoby tohto produktu a nevybavené objednávky:

 • Dostupné množstvo a minimálne množstvo na nákup
 • Miesto skladu, v ktorom momente sa úroveň zásob považuje za nízku a či vás informovať, keď sa tam dostane
 • Povoliť alebo zakázať nevybavené objednávky, nakonfigurovať, čo kupujúci uvidia, keď je produkt na sklade a nie je na sklade a kedy bude znova k dispozícii

3. Doprava

prepravný panel

Nie je prekvapením, že tu nájdete všetko, čo súvisí s prepravou produktu:

 • Rozmery a hmotnosť produktu na výpočet prepravných nákladov
 • Dodacia lehota (pre na sklade aj na sklade)
 • Prípadné ďalšie prepravné poplatky
 • Dostupné operátory pre tento produkt, ako sú nakonfigurované vo vašich nastaveniach

4. Ceny

cenový panel

Na tejto obrazovke môžete upraviť veci, ktoré súvisia s určovaním cien produktu:

 • Cena s alebo bez dane, príslušné daňové pravidlo a či je produkt v predaji
 • Jednotková cena, ak je to nariadené zákonmi o vašej polohe
 • Cena, čo znamená, za čo ste zaplatili, pomôže spoločnosti PrestaShop zistiť vašu maržu a zisk
 • Konkrétne ceny pre rôzne skupiny zákazníkov, meny, krajiny, dátumy a ďalšie, ako aj spôsob váženia týchto nehnuteľností

5. SEO

seo panel

PrestaShop prichádza s celkom solídnymi vstavanými funkciami SEO. Tu môžete ovládať väčšinu toho, ako produkt vyzerá vo vyhľadávaní Google, vrátane názvu SEO, meta popisu a permalinku. Ak je to potrebné, môžete tiež nastaviť presmerovania stránky.

6. Možnosti

panel možností

Nakoniec vám táto obrazovka umožňuje pridať k vášmu produktu ďalšie možnosti a informácie:

 • Viditeľnosť produktu (katalóg produktov, vyhľadávanie všade, nič z vyššie uvedeného)
 • Či je k dispozícii na objednávku a či je obmedzená iba na váš internetový obchod
 • Značky, ktoré zákazníkom pomôžu ľahšie nájsť to, čo chcú
 • Stav (nový, použitý, renovovaný) a to, či tieto informácie sprostredkovať
 • Ďalšie informácie, ako je číslo ISBN, čiarový kód
 • Schopnosť prispôsobiť produkt, napríklad pomocou vlastného textu alebo obrázka
 • Súbory patriace do tohto článku, napríklad príručka, pokyny alebo iné

7. Zverejnite produkt

Po vyplnení všetkých informácií je zasiahnutá prvá vec, ktorú chcete urobiť Uložiť v dolnej lište obrazovky.

publikovať produkt

Týmto spôsobom ste si istí, že to, čo ste zadali, nezmizne. Potom môžete pomocou príslušného tlačidla zobraziť ukážku, ako produkt vyzerá. Keď tak urobíte, PrestaShop vám už povie, či niečo nie je v poriadku a je potrebné ho opraviť.

Ak je všetko v poriadku a ste spokojní, pošlite výrobok do svojho obchodu prepnutím offline tlačidlo na online (Samozrejme to platí aj o tom, ako publikujete produkty). A tu je konečný výsledok:

hotový výrobok

Nebolo to také ťažké, že??

Ďalšie možnosti katalógu produktov

Tu sú ďalšie možnosti, ktoré nájdete v Katalóg a čo tam môžete urobiť:

 • Kategórie – Vytvárajte a spravujte kategórie produktov, aby ste lepšie usporiadali svoj tovar
 • monitorovanie – Zobrazuje množstvo informácií o vašich produktoch, napríklad prázdne kategórie a produkty s chýbajúcimi informáciami
 • atribúty – Tu spravujete atribúty a funkcie produktu, ako je farba, veľkosť, hmotnosť atď.
 • Značky a dodávatelia – Značky umožňujú návštevníkom filtrovať ich obľúbených výrobcov produktov a tu si môžete uložiť adresy svojich dodávateľov
 • súbory – Pred nákupom si uložte dôležité súbory, ktoré si zákazníci želajú prečítať, ako napríklad dokumentáciu
 • zľavy – Stanovte pravidlá pre zľavy, poukážky alebo konkrétnejšie odpočty
 • zásoby – Na tomto mieste spravujete, koľko každej položky máte k dispozícii a kedy dostanete upozornenie na nízke zásoby

Upravte svoj dizajn

Jedným z najdôležitejších aspektov vytvárania vlastného obchodu je samozrejme jeho dizajn. Z tohto dôvodu sa budeme zaoberať podrobne.

Naša prvá zastávka je Dizajn> Téma a logo.

tému a logo

Tu si v hornej časti všimnete možnosti nastavenia loga domovskej stránky, e-mailov zákazníkov a faktúr. Môžete tiež nastaviť ikonu favicon (malá ikona, ktorá sa zobrazí na kartách prehliadača). Je to také ľahké ako kliknutie Prehliadať alebo Vyberte súbory, odovzdanie a následné uloženie. Všimnite si odporúčanie veľkosti v ľavom hornom rohu.

Pod tým vidíte svoju aktuálnu tému a nájdete tlačidlá na návštevu katalógu tém a úpravu rozloženia stránky. K tomu sa čoskoro dostaneme.

Nakoniec v dolnej časti uvidíte témy dostupné na trhu PrestaShop, ku ktorým máte prístup odtiaľto.

2. Nainštalujte a zmeňte tému

Ak chcete zmeniť tému svojho obchodu PrestaShop, nájdete pod ním niekoľko tém Dizajn> Katalóg tém. Avšak, aby ste ich dostali, musíte ísť na internet tému trhu, takže to môžete urobiť aj priamo.

obchod so šablónami prestashopu

Tu môžete filtrovať témy podľa verzie programu PrestaShop, kategórie obchodu, jazyka a oveľa viac. Oficiálny trh bohužiaľ neobsahuje žiadne bezplatné témy a ceny sa pohybujú od 60 do 300 USD.

Existujú však aj bezplatné témy, napr Šablóna Monster kde môžete získať niečo za cenu sociálneho podielu. PrestaShop fóra majú tiež niekoľko zbierok bezplatných tém.

Po urovnaní témy (a / alebo zakúpení) znova v obchode kliknite na +Pridajte novú tému na vrchu.

Potom máte tri spôsoby, ako dostať svoju tému na svoje stránky:

 • Nahrajte ho ako súbor zip
 • Importujte ho priamo z jeho adresy URL
 • FTP to do témy v inštalácii PrestaShopu a vyberte ho z rozbaľovacej ponuky

nainštalovať novú tému

Po nahraní sa zobrazí v zozname tém pod Téma a logo.

nová dostupná téma

Kliknite na Použite túto tému (umiestnite kurzor myši na novú tému a potvrďte) ju aktivuje. Potom, keď si prezeráte svoj obchod, vidíte, že obsah je rovnaký, ale dizajn sa zmenil.

nová aktívna téma

3. Vyberte Rozloženie stránky

Trochu nenáročné tlačidlo s dôležitou funkciou je Vyberte rozloženie pod zoznamom tém. Kliknutím na ňu prejdete na stránku, kde si môžete pomocou rozbaľovacej ponuky zvoliť rozloženie každej zo stránok na svojom webe. To, čo je k dispozícii, závisí od toho, čo vaša téma ponúka.

vyberte rozloženie

Napríklad téma, ktoré sme práve nainštalovali, vám umožňuje vybrať si medzi rozložením v plnej šírke, tromi stĺpcami alebo dvoma dvojstĺpcami. Preto, ak nie ste spokojní s rozložením jednej z vašich stránok, tu ju zmeníte.

4. Zmeňte konfiguráciu domovskej stránky

Na vrchole Téma a logo, nájdete kartu s názvom Konfigurácia domovskej stránky. Ako si dokážete predstaviť, na svojej domovskej stránke vykonáte zmeny. Vodorovné stĺpce predstavujú rôzne aktívne moduly. Keď kliknete na jeden, zvýrazní sa to aj na schéme vľavo.

konfigurácia domovskej stránky

Ak chcete napríklad vypnúť posúvač, jednoducho naň kliknite a potom zvoľte malú šípku zakázať. Odstráni sa tým aj z prednej časti vášho obchodu.

vypnúť moduly v konfigurácii domovskej stránky

Pre niektoré pozície, napr Domáce výrobky, navrhuje tiež určité bloky, ktoré môžete nainštalovať priamo z tejto stránky.

moduly dostupné na inštaláciu v konfigurácii domovskej stránky

V ponuke nájdete odkazy na ďalšie časti back-end, kde môžete vykonať ďalšie zmeny. Napríklad, ak chcete pridať moduly na domovskú stránku alebo zmeniť ich poradie, musíte to urobiť na stránke moduly oddiel. Viac o tom teraz.

5. Práca s modulmi

Pozrime sa na to Dizajn> Pozície. Nerobte si starosti, ak sa vám to zdá spočiatku trochu technicky, rýchlo to zvládnete. Tu vidíte všetky háčiky vo vašej téme a moduly, ktoré sú k nim pripojené.

ponuky pozícií

Háčiky sú nastavené miesta vo vašej téme (v prednom aj zadnom počítači) a moduly môžu byť veci, ako sú widgety, štatistika, zoznamy odkazov, formuláre na odber, posúvače obrázkov, sociálne tlačidlá a ďalšie. Napríklad na displayHome háčik, nájdete modul s názvom Vlastné textové bloky.

háčik na zobrazovanie

Ako asi viete uhádnuť, toto je Lorem ipsum vyplnený blok na domovskej stránke.

vlastný textový blok na klientskom rozhraní

Krátky popis háčika vám tiež povie jeho pozíciu v téme. Preto, ak chcete vykonať zmeny v tomto bloku, tu to robíte.

Jednou z prvých vecí, ktorú môžete urobiť, je použitie šípok nahor alebo nadol alebo kliknutie na číslo pozície a modul presunúť na iné miesto. Týmto spôsobom môžete zmeniť, kde sa blok zobrazuje. Zmeny sa automaticky ukladajú, takže sú priamo viditeľné aj na prednej strane.

Ak sa chcete úplne zbaviť modulov, kliknite na malé tlačidlo so šípkou a vyberte položku uvoľnite.odpojte modul z háčika

Prípadne začiarknite políčka vľavo od niekoľkých modulov a kliknite na ikonu Zrušte výber , ktoré sa objaví.

uvoľniť niekoľko modulov

V oboch prípadoch už blok nebude existovať.

6. Transplantačné moduly

Ak ju chcete získať späť, musíte modul znovu pripevniť k háčiku. Toto sa v PrestaShope nazýva „presadenie“ a má svoju vlastnú stránku. Môžete sa tam dostať cez Transplantácia modulu tlačidlo v pravom hornom rohu pozície plátno.

ponuka transplantačného modulu

Rozbaľovací zoznam v hornej časti zobrazuje dostupné moduly na vašom webe. Akonáhle ste si vybrali ten, ktorý chcete, Transplantácia do zoznam sa stane aktívnym a dá vám všetky miesta, ku ktorým ho môžete pripojiť. pod výnimky, ste schopní definovať, kde by sa tento konkrétny modul nemal objaviť. V tomto prípade to nie je možné, ale má zmysel pre iné moduly. Zoznam napíšte čiarkami alebo z nižšie uvedeného zoznamu (použite ctrl a smena vybrať viac).

konfigurácia transplantačného modulu

Keď ste spokojní, uložte svoje výbery naspodok. Potom by mal byť vlastný blok textu späť. Ak chcete vykonať zmeny neskôr, vždy môžete kliknúť na ikonu editovať tlačidlo modulu v pozície na návrat do tejto ponuky. Viac informácií o hákoch a moduloch nájdete v časti Pomocník alebo v časti dokumentácia.

7. Upravte svoje menu

Čo však robiť, ak nechcete robiť zmeny v prítomnosti alebo pozícii modulov, ale v ich obsahu, napríklad v hlavnej ponuke? Keď prejdete na spodnú časť obrazovky pozície môžete vidieť, že je pripojený k displayTop háčik.

modul hlavnej ponuky na háku displeja

Ak však chcete zmeniť to, čo sa zobrazuje, musíte sa obrátiť Moduly> Správca modulov. Tu nájdete všetky dostupné moduly na vašom webe, aktívne aj neaktívne.

modul manager

Ak chcete nájsť modul hlavnej ponuky, prepnite rozbaľovaciu ponuku pod Postavenie na Povolené moduly. Potom hľadajte Hlavné menu pod Dizajn a navigácia (možno budete musieť kliknúť Pozrieť viac na spodku).

hlavné menu v správcovi modulov

Dalo by sa nájsť aj pomocou vyhľadávacieho panela v hornej časti. V každom prípade, keď kliknete na Konfigurácia, vezme vás sem:

nakonfigurovať modul hlavnej ponuky

Vľavo vidíte, čo je už v ponuke, vpravo na stránkach dostupných v obchode. Použi Remove a pridať pomocou tlačidiel sa môžete zbaviť položiek ponuky alebo do ponuky pridať ďalšie položky. Označte niektorú z už existujúcich položiek a potom pomocou tlačidiel so šípkami vľavo zmeňte ich poradie. Ak chcete pridať vlastné odkazy, použite formulár v dolnej časti.

Po dokončení nezabudnite uložiť zmeny, aby ste videli zmeny vo vašom obchode. Upozorňujeme, že rôzne moduly budú mať rôzne možnosti konfigurácie. Táto obrazovka teda nebude vždy vyzerať rovnako.

8. Upravte stránky

Naša ďalšia zastávka je Dizajn> Stránky.

ponuky stránok

Tu chceme zmeniť obsah O nás str. Prvá vec, ktorú si všimnete, sú tzv. Kategórie stránok. Umožňujú vám zoskupiť stránky podľa tém, aby sa zabezpečila lepšia organizácia. Toto ich tiež presunie do tej istej kategórie v strúhanke.

V tejto chvíli chceme jednoducho prejsť nadol na stránku O nás a kliknutím na „symbol pera“ napravo ho upravte. Týmto sa dostanete na nasledujúcu stránku:

upraviť stránku

Nastavenia sú tu veľmi jednoduché. V hornej časti môžete zmeniť kategóriu, v ktorej sa má táto stránka zobraziť. Pod týmto textom môžete upraviť názov stránky, určiť metazaznačku, popis a kľúčové slová (druhé nie je potrebné). Nastavte permalink pod Priateľská adresa URL. Ukážka vám ukáže, ako bude stránka vyzerať vo vyhľadávacích nástrojoch.

Potom vytvorte obsah stránky v editore. Ak ste už niekedy používali klasický editor WordPress alebo bežný textový procesor, mali by ste sa cítiť ako doma. Môžete použiť formátovanie, nastaviť nadpisy, zahrnúť obrázky, odkaz na iné stránky, vložiť videá a ďalšie.

Uložte a ukážte dole. Potom zobrazte stránku vo svojom obchode prepnutím zobrazí tlačidlo na Áno. Keď dáte obchod online, pravdepodobne budete chcieť nastaviť Indexácia pomocou vyhľadávacích nástrojov na Áno. Ak to má zmysel, môžete stránku samozrejme vylúčiť z indexu vyhľadávania.

Okrem toho ste hotoví. Uložte všetky zmeny, ktoré ste vykonali, aby ste ich mohli vidieť na klientskom rozhraní. Vytváranie nových stránok funguje rovnakým spôsobom.

Ďalšie nastavenia dizajnu

Čo ešte robí dizajn sekcie, ktoré ponúka? Poďme na to rýchlo:

 • Téma e-mailu – PrestaShop pravidelne posiela zákazníkom e-maily (napr. Potvrdenie objednávky). Tu môžete ovládať vzhľad a ďalšie aspekty týchto správ.
 • Nastavenia obrazu – Na tomto paneli nastavíte veľkosti, ktoré PrestaShop vytvorí pre obrázky, ktoré odovzdáte do svojho obchodu.
 • Odkaz Widget – Vytvorte obsah pre internet zoznam odkazov modul.

Nastavte platobnú bránu

Po vytvorení produktov a navrhnutí obchodu je čas nastaviť platobnú bránu. Môžete to urobiť pod Platba> Spôsoby platby.

menu platobných brán

V hornej časti nájdete spôsoby platby, ktoré sú už pre vašich zákazníkov k dispozícii. Nižšie je uvedených niekoľko modulov, ktoré môžete nainštalovať a pridať do svojho obchodu viac. Existujú ďalšie dostupné v trhovisko.

Kliknite na Konfigurácia spustí nastavenie. Dajte si pozor na to, že vám množstvo elektronických platobných možností umožňuje ich spustenie v testovacom režime, aby ste ich mohli vyskúšať bez skutočnej platby.

nakonfigurovať platobnú bránu

Vyberte si, čo má pre vás zmysel, a nakonfigurujte ho. Akonáhle sú aktívne, platobné brány sú automaticky dostupné pre návštevníkov, nie je potrebné ich pripojiť kdekoľvek. Ak však chcete odstrániť platobné brány, ktoré už nepoužívate, musíte to urobiť v systéme Windows Správca modulov.

Lokalizácia a dane

Jedným z posledných krokov môže byť lokalizácia a preloženie vášho obchodu pre medzinárodných zákazníkov. Vďaka programu PrestaShop je to skutočne jednoduché a možnosti nájdete pod Medzinárodná> Lokalizácia panel.

lokalizačné menu

Tu vám umožňuje nastaviť predvolený jazyk, krajinu, menu, časové pásmo, jednotky atď. Môžete tiež nastaviť jazyky pre rôzne miestne polohy, pre ktoré by ste mohli zásobovať..

Skvelá vec: PrestaShop prichádza s mnohými už nakonfigurovanými. Namiesto toho, aby ste zadávali všetko ručne, môžete si stiahnuť tzv lokalizačné balíčky. Jednoducho zvoľte, pre ktorú krajinu chcete lokalizovať svoj obchod a pre ktoré časti musíte upraviť (štáty, dane, mena, jazyk, jednotky). Potom stlačte import.

Potom všetko dostanete na svoje stránky, aby ste ich mohli ponúknuť klientom. Navyše, PrestaShop automaticky obsahuje prepínač jazyka a meny do vášho obchodu, ak je k dispozícii viac.

prepínač mien a jazykov v prestashope

Okrem toho nájdete možnosť zahrnúť preklady svojich stránok a produktov na zadnú stranu.

Okrem vyššie uvedeného nájdete na karte ďalšie tri ďalšie karty lokalizácia panel:

 • jazyky – Jazyky nainštalované na vašom webe. Vymažte tie, ktoré už nepotrebujete, a upravte formát dátumu a ďalšie jazykové vlastnosti.
 • meny – Rovnaké ako jazyky, ale pre meny. Zahŕňa tiež možnosť povoliť živé výmenné kurzy.
 • Geolocation – To vám umožňuje obmedziť prístup do vášho obchodu alebo jeho častí v závislosti od polohy návštevníka.

Ostatné lokalizačné ponuky

Tu je to, čo ešte medzinárodný časť obsahuje:

 • miesta – Tu môžete definovať geografické polohy, ktoré predávate a dodávate alebo ktoré si zákazníci môžu zvoliť ako svoju polohu pri registrácii. Tu tiež konfigurujete nastavenia daní, meny a dôležité nastavenia prepravy v závislosti od polohy zákazníka.
 • dane – Toto menu obsahuje všetky dane uložené v obchode. Vy určujete, ktorá daňová sadzba sa uplatňuje na geografickú oblasť, percento a ďalšie. PrestaShop to automaticky importuje z lokalizačných balíkov, ale môžete vykonať aj manuálne zmeny.
 • preklady – PrestaShop a jeho komponenty sa dodávajú v mnohých jazykoch, ale nie všetky sú kompletné. Ak niečo nie je v poriadku, v tejto ponuke môžete vykonať takmer všetky preklady. Je to pomerne zložitá téma, preto skontrolujte používateľ docs.

Konfigurovať nastavenia

PrestaShop ponúka množstvo nastavení, ktoré sa nachádzajú v Parametre obchodu a Pokročilé parametre. Je ich príliš veľa na to, aby si ich jeden po druhom prešli, takže tu je krátky prehľad.

Parametre obchodu

 • všeobecný – SSL a ďalšie nastavenia zabezpečenia, zaokrúhľovanie čísel, nastavenie displeja, viacpodlažný, hlavná kategória obchodu a spôsoby, ako nastaviť obchod do režimu údržby
 • Nastavenia objednávky – Čo zákazníci vidia v pokladni a či sú možné pokladne hosťa, možnosti minimálneho nákupu a darčekov, správy o stave objednávky
 • Nastavenia produktu – Schopnosť vypnúť nákupné vozíky, nastavenia nových produktov a popisov produktov, možnosti zobrazenia stránky produktu, správa zásob a mimoburzov, stránkovanie
 • zákazníci – Aké informácie si môžu zákazníci vyžiadať a ukázať im, skupiny zákazníkov (napr. Na zľavy), tituly, ktoré si zákazníci môžu zvoliť sami (napr. Mr./Mrs)
 • Kontakt – Kontaktné informácie, ktoré sa majú zobraziť na Kontaktuj nás umiestnenie stránok a obchodu
 • Doprava a SEO – Upravte trvalý odkaz stránok na vašom webe, nastavte popisy metadát, názov SEO a ďalšie meta informácie, zmeňte štruktúru adresy URL, nakonfigurujte súbor robots.txt, vyhľadávacie nástroje, ktoré vaša inštalácia PrestaShop pozná, a zobrazte webové stránky, ktoré vás odkázajú na návštevníkov
 • Vyhľadávanie – Nastavenia na zlepšenie vyhľadávania na vašom webe, napríklad aliasy nesprávne napísaných slov a značiek použitých na vašom webe
 • Obchodná expertíza – Funkcia gamifikácie, ktorá vám dáva odznaky a ďalšie odmeny za dokončenie určitých častí nastavenia vašich stránok

Pokročilé parametre

 • informácie – Zhromaždené údaje o vašom obchode, ako sú informácie o serveri a databáze
 • výkon – spôsoby, ako zlepšiť výkonnosť obchodu, vymazať vyrovnávaciu pamäť, povoliť režim ladenia, kompresiu, ukladanie do vyrovnávacej pamäte a ďalšie
 • podávanie – Aktualizácia modulu a nastavenie súborov cookie, kvóta nahrávania a upozornenia
 • E-mail – Zoznam e-mailov odoslaných z vašej inštalácie PrestaShop, nastavenia pre odosielanie e-mailov a ich testovanie
 • import – Importujte údaje vo formáte CSV
 • tím – Nakonfigurujte, kto má prístup do vášho obchodu, akú úlohu majú a aké povolenia to má
 • databázy – Zaoberá sa základnou databázou a umožňuje vám spúšťať dotazy SQL, zálohovať a obnovovať databázu z PrestaShopu
 • protokoly – Tu sa zaznamenáva všetko, čo sa vo vašom obchode deje (napríklad akcie používateľa)
 • Webová služba – Vytvorte kľúče API na prepojenie programu PrestaShop so softvérom tretích strán

Spustite svoj internetový obchod pomocou PrestaShop

PrestaShop je výkonný balík elektronického obchodu. Umožňuje vám vybudovať plnohodnotný internetový obchod s pokročilými funkciami. Môžete si ho prispôsobiť podľa svojich potrieb a začať s predajom v žiadnom momente.

Aj keď sú nastavenia veľmi zložité, majú rozhranie priateľské pre začiatočníkov a sú vhodné pre netechnických používateľov. Chvíľu trvá, kým pochopíme, čo robí časť administračného rozhrania.

Počet funkcií, ktoré bezplatná verzia ponúka, je pozitívnym prekvapením. Ostatné riešenia účtujú peniaze za veľa z toho, čo s PrestaShopom získate hneď po vybalení z krabice.

Jedinou nevýhodou je, že v prípade pokročilých dizajnov a funkcií sú ceny trochu drahé. Preto musíte vopred zistiť, čo to je a koľko to bude stáť. Potom získate robustné a na funkcie bohaté eCommerce riešenie.

Aká je vaša obľúbená funkcia PrestaShop? Máte otázky týkajúce sa vyššie uvedených informácií? Dajte nám vedieť v sekcii nižšie!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me