Použiteľnosť webových stránok 101

Použiteľnosť je základom úspechu akejkoľvek webovej stránky. Ak je stránka náročná na používanie, nebude to pre používateľov frustrujúce, ale tiež poškodí vašu firmu.


Používatelia strávia menej času na stránkach, ktoré sa ťažko používajú, a vzdajú sa pred dokončením vašich výziev na akciu. Tiež si budú pamätať menej na to, čo čítajú, a je oveľa menej pravdepodobné, že sa vrátia.

Stručne povedané, zlá použiteľnosť stránok je pre podnikanie hrozná. Ale čo s tým môžete urobiť?

Odpoveď spočíva:

 • Pochopenie toho, čo robí web ťažko použiteľným.
 • Poznať techniky na zlepšenie vecí.
 • Implementácia prebiehajúceho programu testovania použiteľnosti po celú dobu životnosti webovej stránky.

V tomto príspevku skúmame tieto tri komponenty, počínajúc tým, čo robí web ťažko použiteľným.

Čo robí web ťažko použiteľným

Existujú tri hlavné dôvody, prečo niekto považuje web za ťažko použiteľný.

Prvým dôvodom je to stránka je jednoducho mätúca. Možno má na obrazovke príliš veľa prvkov, ktoré musí užívateľ spracovať. Alternatívne môže byť veľa rušivých animácií alebo snímok. V každom prípade je užívateľ rýchlo ohromený.

Druhým dôvodom je to webová stránka nie je v súlade s očakávaniami. Napríklad, ak by som sa vás opýtal, ako by ste hľadali na webe, je pravdepodobné, že by ste šli do pravého horného rohu stránky a do vyhľadávacieho poľa tam napísali svoj vyhľadávací dopyt pred stlačením tlačidla vyhľadávania..

Ak by však vstupné pole nebolo v pravom hornom rohu alebo tlačidlo chýbalo, okamžite by ste boli zmätení, pretože web sa nechoval tak, ako ste očakávali..

Príklad stránky Wikipedia
Wikipedia dlho zmätila používateľov s pozíciou a označením svojho vyhľadávacieho zariadenia.

Posledným dôvodom, prečo ľudia zápasia s webovými stránkami, je to jednoducho sa ich pýtajú príliš veľa. Mnoho stránok ponúka užívateľovi príliš veľa možností naraz s dlhými zoznamami produktov, nespočetnými výzvami na akciu alebo nafúknutou navigáciou.

Ľudia sú ohromení a trpia analýza paralýza keď čelíte príliš veľkému počtu možností. v skutočnosti, Hicksov zákon preukázal priamy vzťah medzi počtom možností a časom, ktorý je potrebný na výber. Je čas, aby väčšina používateľov nebola ochotná investovať online.

Viac možností znamená dlhší čas odozvy
Hicks Law nám ukazuje, že čím viac možností používateľovi ponúkneme, tým dlhšie bude trvať, kým sa rozhodnú, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že opustia web..

Keď sa pozriete na svoju webovú stránku, nepochybne sa zdá byť dostatočne ľahká na používanie. Bohužiaľ však máte zlé predpoklady, aby ste posúdili použiteľnosť svojich webových stránok. Existujú dva dôvody.

 • najprv, čím viac sa s niečím zoznámime, tým intuitívnejšie sa stáva. Musíte sa len zamyslieť, keď ste sa naučili riadiť, aby ste si uvedomili, že je to pravda. Keď sa ľudia prvýkrát naučia riadiť, je ohromné ​​množstvo rôznych vecí, ktoré treba zvážiť. Po niekoľkých rokoch jazdy je však ľahké prísť na vaše pracovisko bez spomienky na cestu, nehovoriac o čine jazdy..
 • druhý, keď sa pozeráme na našu webovú stránku, zvyčajne jej venujeme plnú pozornosť. Používatelia sú však zriedka. Zamyslite sa nad spôsobom, akým navigujete na iných webových stránkach. Často vás obklopujú rozptýlenia, či už sú to hluční kolegovia v kancelárii alebo vaše deti, ktoré si vyžadujú domácu pozornosť.

Veci sú ešte horšie na mobilných zariadeniach, kde ich často používame, keď sme vonku alebo keď robíme iné činnosti, ako napríklad sledovanie televízie..

Ak teda nemôžeme veriť nášmu úsudku, pokiaľ ide o našu webovú stránku, ako začneme zlepšovať jeho použiteľnosť? Odpoveď je, že musíme testovať.

Ako otestovať použiteľnosť svojich webových stránok

Mnohí považujú testovanie použiteľnosti za luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Je to časovo náročné a drahé. Aj keď to určite môže byť oboje, nemusí to tak byť.

Pre začiatočníkov existuje veľa mylných predstáv o testovaní. Nemusíte testovať s mnohými ľuďmi. Päť alebo šesť ľudí je dostatočných, pretože viac neodhalí podstatne viac problémov. Nemusíte nutne potrebovať svoje skutočné publikum. Aj keď je vždy lepšie testovať so skutočnými používateľmi, pokiaľ ide o testovanie použiteľnosti, väčšina ľudí bude mať rovnaké problémy. Demografické údaje sú dôležité iba v prípade, že pracujete s ľuďmi so špecifickými potrebami (ako sú starší ľudia alebo deti).

Viac testerov neznamená viac nájdených problémov
Počet ďalších zistených problémov sa dramaticky znižuje pri testovaní s viac ako 5 alebo 6 používateľmi.

Existuje mnoho jednoduchých testov, ktoré môžete spustiť a ktoré môžete vykonať zadarmo alebo nanajvýš pár dolárov. A čo viac, výsledky môžete často získať späť do hodiny. Môžete stráviť dlhšie ako debatovanie o správnom prístupe, keď ste mohli práve vyskúšať a dostať definitívnu odpoveď.

Najlepším prístupom je prijať metódu „vyskúšajme to“. Inými slovami, kedykoľvek sa rozhodnete o tom, akú stratégiu zvoliť, hádajte, netestujte.

Pred testovaním nečakajte na koniec prepracovania svojich webových stránok. V tejto fáze je už neskoro. Ak zistíte problémy, odstránenie problému je príliš zdĺhavé a nákladné.

Pokiaľ ide o testovanie použiteľnosti vašich webových stránok, nikdy nemôžete začať testovanie príliš skoro. Je dokonca možné testovať pomocou náčrtu alebo drôtového rámu. Skôr než začnete čokoľvek vytvárať, mali by ste si bezpochyby vyskúšať maketu návrhu.

Či už ide o skicu, drôtový model alebo koncept, existujú dve jednoduché testy, ktoré môžete spustiť s používateľmi a ktoré vám povedia, či smerujete správnym smerom.

1) Test prvého kliknutia

Pri návšteve webovej stránky môže prvé kliknutie, ktoré používateľ urobí, dobre určiť, či sa im darí dokončiť svoju úlohu.

Dobre rešpektovaná štúdia použiteľnosti webových stránok Bob Bailey a Cari Wolfson zistili, že ak má užívateľ prvé kliknutie pravým tlačidlom myši, mal 87% šancu na správne splnenie svojej úlohy. Ak však kliknú na prvé kliknutie zle, klesne to na 46%.

Môžeme otestovať, aké je pravdepodobné, že používateľ získa prvé kliknutie pravým kliknutím, keď mu predstaví koncepciu návrhu a požiada, na čo by klikol, aby dokončil konkrétnu úlohu, ktorú im poskytneme.

Môžete to urobiť osobne alebo spustiť prieskum, ktorý ľuďom pošlete prostredníctvom e-mailu, sociálnych médií alebo svojho webu. Existuje tiež veľa služieb, ktoré budú vo vašom mene získavať účastníkov iba za dolár na osobu.

Ak sa rozhodnete spustiť ho ako prieskum, budete potrebovať špeciálny softvér, ktorý dokáže sledovať, kde používatelia kliknú na statický obrázok vašej webovej stránky. Dobrým príkladom tohto druhu softvéru je Usability Hub. Nielenže vám umožňujú spustiť nepraktizované testy prvého kliknutia, ale tiež podporujú druhý test, ktorý by som odporučil – päťsekundový test.

Tepelná mapa použitelnosti Hubu
Usability Hub vám umožní spustiť testy prvého kliknutia a dokonca pomôcť pri nábore účastníkov.

2) Päťsekundový test

Test prvého kliknutia vám pomôže pochopiť, nakoľko je vaša navigácia efektívna, päťsekundový test otestuje vizuálnu hierarchiu vašich stránok. Inými slovami, umožňuje vám to pochopiť, či používatelia vidia základné prvky na stránke.

Ako už názov napovedá, v päťsekundovom teste ukážete používateľovi stránku na päť sekúnd a potom ju skryjete. V tomto okamihu požiadate používateľa, aby si spomenul, čo videl.

Všimnite si nielen to, čo si pripomenuli, ale poradie, v ktorom tieto prvky opakujú. Ľudia zvyčajne najskôr uvedú veci, ktoré mali najvýznamnejší dopad. Ak ľudia zápasia s výzvou na akciu alebo kritické správy, viete, že máte problém, ktorý si musíte opraviť.

Môžete sa tiež opýtať používateľov, o čom si myslia, že webová stránka je. Možno vás prekvapia odpovede. Zdá sa, že pre nás bude často zrejmé, že nebudú pre používateľov. Nie je neobvyklé, že používatelia úplne nepochopia tému webovej stránky alebo to, čo vaša organizácia ponúka.

Nie, že vaše testovanie je obmedzené na koncepčné koncepty. Existujúcu webovú stránku alebo prototyp môžete otestovať aj spustením testovania použiteľnosti.

3) Testovanie ľahkej použiteľnosti

Existuje mnoho spôsobov, ako spustiť testovanie použiteľnosti, ale na naše účely navrhujem najľahšiu zo všetkých možností testovania. To vám pomôže zistiť hodnotu testovania použiteľnosti vo vašej mysli a možno vás povzbudí, aby ste sa v budúcnosti stali ambicióznejšími.

Typ testovania použiteľnosti, o ktorom hovorím, sa nazýva nevhodné diaľkové testovanie. Inými slovami, nebudete testovať osobne a nemusíte byť prítomní, keď sa experiment koná.

Na vykonanie tohto druhu testovania potrebujete spôsob, ako umiestniť test online a zaznamenať ľudí, ktorí ho dokončujú. Našťastie existuje veľa nástrojov, ako sú UserBrain.

Testovanie použiteľnosti UserBrain
UserBrain je jedným z mnohých nástrojov, ktoré vám umožňujú spustiť neúspešné testovanie použiteľnosti na diaľku.

Nastavenie je jednoduché. Definujete úlohu, ktorú majú používatelia splniť na vašom webe, a potom vyzvete ľudí, aby ju dokončili.

Vrátite sa krátke video používateľa, ktorý sa snaží dokončiť vašu úlohu, vrátane zvukového komentára, v ktorom používateľ vysvetlí, čo si myslí a prečo robí rozhodnutia, ktoré robí na vašich stránkach..

Nástroje, ako napríklad UserBrain, budú často získavať používateľov vo vašom mene s nákladmi začínajúcimi okolo 15 USD. Môžete však tiež zaregistrovať svojich účastníkov od priateľov, rodiny alebo kolegov. Preto sa pokúste vyhnúť použitiu ľudí z vašej spoločnosti, pretože budú vedieť, že sú dobrými účastníkmi.

Ako vidíte, testovanie nemusí byť náročné, a ak sa rozhodnete využiť pomoc pri nábore treťou stranou, často získate výsledky už za hodinu. Výsledkom je, že môžete testovať celý proces redizajnovania a dokonca aj pravidelne na svojom webe. To je dobrý nápad, pretože čím viac testovacích cyklov vykonávate, tým viac problémov odhalíte.

Viac testov s menším počtom testerov je lepšie
Viacnásobné kolá testovania sú efektívnejšie ako jedno kolo s mnohými ľuďmi.

To znamená, že rýchlo začnete hľadať problémy s webovými stránkami, ktoré je potrebné opraviť. Spôsob riešenia týchto problémov bude závisieť od toho, v čom sú. Vo zvyšku tohto článku sa však chcem s vami podeliť o niekoľko bežných spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť prekonať väčšinu prekážok pri používaní na vašom webe..

Ako zlepšiť použiteľnosť webových stránok

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete zlepšiť použiteľnosť svojich webových stránok. Osobitnú pozornosť si však zasluhujú tri oblasti. Sú to tieto:

 • Jednoduchosť vášho rozhrania.
 • Zviditeľnenie kritického obsahu a výzva na akciu.
 • Relevantnosť a jasnosť obsahu.

Pozrime sa na tieto tri podrobnejšie.

1) Zjednodušte svoje rozhranie a obsah

Zjednodušenie používateľského rozhrania a obsahu je vo väčšine prípadov najúčinnejším spôsobom zlepšenia použiteľnosti vašich webových stránok.

Webové stránky často obsahujú zbytočné prvky, ako napríklad nezmyselné skladové snímky, sekundárne navigačné odkazy a irelevantný obsah, o ktorý sa používateľ nestará..

Príliš často máme prístup, že niekto to môže považovať za užitočný, a preto ho umiestnime online. Výsledkom je, že naše webové stránky sú natoľko preplnené, že ľudia nemôžu nájsť prvky, o ktoré sa zaujímajú.

Našťastie to môžete vyriešiť jednoduchým trojkrokovým procesom.

Prvý krok je vyhodnotiť každý prvok na konkrétnej stránke a opýtať sa sami seba, či by ste tento prvok mohli odstrániť. Aký negatívny dopad by to malo a je to, že stojí za to zaplatiť za použiteľnejšiu webovú stránku?

Druhý krok je pozrite sa na zvyšné prvky obrazovky a spýtajte sa, či niektorý z týchto prvkov plní druhotnú úlohu. Možno vyhovujú potrebám sekundárneho publika alebo umožňujú užívateľovi riešiť menej dôležitú úlohu.

Ak je to tak, spýtajte sa sami seba, či by ste mohli skryť tento prvok, aby ste neodvádzali pozornosť od dôležitejších úloh. Mohlo by sa skryť viac zakopané na webovej stránke alebo by to mohlo byť pod kartou alebo harmonikou? To znamená, že je stále prístupný pre ľudí, ale nekomplikuje skúsenosti pre väčšinu používateľov.

Nakoniec je čas pozrieť sa na to, čo na stránke zostalo. Musíme sa rozhodnúť, čoho chceme, aby používateľ venoval najväčšiu pozornosť.

Aká je napríklad vaša hlavná výzva na akciu? Je to venované podstatne viac pozornosti ako následnému konaniu, ako napríklad „sledujte nás na sociálnych médiách?“

A čo obsah? V akom poradí budú ľudia pravdepodobne vidieť váš obsah? Dá to zmysel? Uvidia ľudia vašu šnúru, ktorá vysvetľuje, čo robíte skôr, ako uvidia niečo menej kritické, ako je vaša poštová adresa?

Tam sa môže hodiť päťsekundový test. Pomôže vám to zistiť, či máte správnu vizuálnu hierarchiu stránky.

Samozrejme, aby ste mohli posúdiť, či máte veci v poriadku, potrebujete v hlave jasnú predstavu o tom, ktoré prvky sú na stránke najdôležitejšie.

Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je priradiť body pozornosti prvkom. Dajte si 25 pozorných bodov. Každý prvok stránky musí mať aspoň jeden bod, ale ak chcete, aby ľudia venovali väčšiu pozornosť jednej veci nad druhou, musí mať viac bodov. Napríklad vaša primárna výzva na akciu môže mať šesť bodov, zatiaľ čo pravidlá ochrany osobných údajov by mali jeden bod.

Keď to urobíte, môžete navrhnúť stránku tak, aby odrážala tieto relatívne priority. To vyvoláva otázku, ako navrhujete stránku, aby ste sa uistili, že upriamujete pozornosť na správne prvky.

2) Dizajn pre maximálnu viditeľnosť

Existuje mnoho techník, ktoré návrhári používajú na upútanie pozornosti používateľa na najdôležitejšie prvky obrazovky, ako sú napríklad linky alebo výzvy na akciu. Existuje však päť, ktoré sa ukázali ako obzvlášť silné. Sú to tieto:

 • pozície.
 • obraznosť.
 • Negatívny priestor.
 • farba.
 • veľkosť.

1) Zvážte pozíciu

Z dôvodu toho, ako čítame webové stránky a ako očakávame, že sa budú správať, je pravdepodobné, že niektoré pozície na stránke upútajú pozornosť ako iné..

Napríklad, pretože na západe čítame zľava doprava, uprednostňujeme ľavú stranu stránok. Dozvedeli sme sa tiež, že na väčšine webových stránok má pravý stĺpec tendenciu v ňom mať sekundárny obsah. Tieto dva faktory spolu znamenajú, že umiestnenie hodnotného obsahu do pravého stĺpca znižuje pravdepodobnosť, že ho užívateľ uvidí.

Užívatelia uprednostňujú ľavú stranu
Pozornosť používateľa je zaujatosť smerom k ľavému stĺpcu.

Používatelia majú tiež tendenciu venovať väčšiu pozornosť obsahu vyššie na stránke, takže ak chcete, aby ľudia niečo videli, je často lepšie umiestniť ho blízko horného okraja stránky..

Načasovanie je však tiež nevyhnutné. Ak napríklad chcete, aby sa niekto prihlásil na odber bulletinu, môže byť lepšie umiestniť túto výzvu na stránku na nižšiu hodnotu, keď bude mať príležitosť posúdiť kvalitu svojho obsahu..

Preto odporúčam testovanie, pokiaľ ide o to, či je najlepšie umiestniť prvky. Áno, ako všeobecné pravidlo platí, že najlepšie bude umiestniť výzvu na akciu vysoko na stránke a buď doľava alebo do stredu. Existuje však mnoho výnimiek, v neposlednom rade je to vplyv snímok.

2) Snímky používajte opatrne

Snímky majú silný dôraz na našu pozornosť. Naše oči sú priťahované k zobrazovaniu, a najmä ak obraz obsahuje tvár. Sme biologicky naprogramovaní tak, aby venovali pozornosť ľuďom.

Môže to byť pomoc alebo prekážka použiteľnosti vášho webu v závislosti od spôsobu použitia obrázkov.

Napríklad, pre užívateľa je ľahké preskočiť výzvu na akciu, ak existuje obrázok v blízkosti, na ktorý upúta pozornosť..

Obrázky môžu znížiť účinnosť CTA
Je ľahké pozorne preskočiť výzvy na akciu na snímky v okolí.

Používateľa však môžeme použiť aj na upozornenie používateľov. Napríklad máme tendenciu sledovať líniu očí, ktorú vidíme na obrázkoch. Ak sa osoba pozerá na vašu výzvu na akciu alebo nejaký iný kritický obsah, pravdepodobne ju uvidíme.

Obrázky spojené s CTA sú lepšie
Priradenie obrázkov k výzve na akciu môže pomôcť upútať pozornosť používateľov.

Nie že by sme len sledovali čiaru očí. Na upozornenie na iný obsah alebo od neho môžeme použiť šípky alebo smerové čiary.

Relatívna vzdialenosť medzi kritickým obsahom a súvisiacimi snímkami ovplyvní aj to, čo ľudia uvidia. Ak sú dva prvky blízko seba, majú tendenciu byť navzájom spojené. Zvyčajne teda bude obrázok hneď vedľa výzvy na akciu upozornite na túto výzvu na akciu.

Jemné dizajnové výzvy k akcii
Jemné dizajnové fronty môžu upútať pozornosť používateľa na kritické výzvy k akcii.

Vzťah medzi prvkami môže tiež pomôcť iným spôsobom. Môže nám to umožniť využiť negatívny priestor v náš prospech.

3) Využite negatívny priestor

Som si istý, že ste to videli Kde je Wally v minulosti. To, že je ťažké Wallyho spoznať, nie je to, že postava je obzvlášť maskovaná. V skutočnosti má jasný a výrazný outfit. Je ťažké ho vidieť, pretože je obklopený toľkými prvkami na stránke, ktoré súťažia o našu pozornosť.

Už sme hovorili o odstránení počtu prvkov súťažiacich o našu pozornosť na stránke. Ďalšou technikou, ktorú môžeme použiť, je obklopiť náš kritický obsah priestorom. Bez toho, aby sa v okolí niečo zapadlo, naše oko sa namiesto toho sústredí na tento obsah. Z rovnakého dôvodu uvidíme najmenšiu značku na bielej stene.

Záporné priestory
Záporný priestor zameriava pozornosť na všetky prvky obrazovky v okolí.

Nie je to negatívny priestor, ktorý je jediný spôsob, ako zaistiť, aby sa váš kritický obsah odlišoval od ostatných prvkov. Môžeme použiť aj farbu.

4) Vylepšenie pomocou farby

Všetci vieme, ako vtáky a kvety používajú jasné kontrastné farby, aby vynikli z ich okolia. Rovnakú techniku ​​môžeme použiť na našich webových stránkach tým, že si vyhradzujeme inú farbu výlučne pre kritický obsah, ako sú naše výzvy na akciu.

Zvýraznite farby
Creative Digital Designer, Andy Clarke, účinne používal zvýraznené farby vo svojej práci s WWF.

Musíme si však dávať pozor, aby sme sa nespoliehali iba na farbu, pretože všetci to vidíme trochu inak.

To znamená, že farba môže byť silným nástrojom na upútanie pozornosti v kombinácii s inými technikami, ako je napríklad využitie veľkosti v náš prospech.

5) Využite relatívnu veľkosť

Jedným zo spôsobov, ako posudzujeme relatívnu dôležitosť prvkov, je veľkosť. Inštinktívne vieme, že veľké tlačidlo s výzvou na akciu je dôležitejšie ako drobné prepojenie na zásady ochrany osobných údajov.

Samotná veľkosť však nie je tak dôležitá ako relatívna veľkosť medzi položkami. Ak je všetko veľké, potom nič nie je. V mysliach ľudí je všetko rovnako dôležité.

Čím väčší je rozdiel medzi veľkosťami prvkov, tým väčší je rozdiel medzi nimi. Kontrast medzi našou politikou ochrany súkromia a primárnou výzvou na konanie je teda zrejmý.

Relatívna veľkosť medzi prvkami na webovej stránke však príliš často nie je dostatočne veľká, a preto rozdiel nie je dostatočný na to, aby to urobilo rozdiel.

Ako vidíte, dizajn je mocným nástrojom na upútanie pozornosti, ale musíme zvážiť aj obsah na našich stránkach.

3) Pri vytváraní obsahu zvážte používateľa

Hlavným problémom s obsahom na webových stránkach je to, že ho nevytvárame s ohľadom na používateľa. Vychádzame z predpokladu „čo chceme povedať o sebe“. Namiesto toho by sme sa mali opýtať „čo chce používateľ vedieť.“

To znamená, že z hľadiska použiteľnosti musíme dať správne informácie pred používateľov v správnom čase.

1) Nerobte vyhľadávanie používateľov

Užívatelia musia príliš často hľadať informácie, ktoré potrebujú. Predstavte si napríklad, že sa prihlasujete k odberu noviniek. Tesne predtým, ako to urobíte, vás napadne celá rada otázok o tom, či vás budú spamovať alebo ako bude bezpečná vaša e-mailová adresa. Až príliš často by ste však museli hľadať odpovede v niektorých zásadách ochrany osobných údajov uložených hlboko na webovej stránke. Namiesto toho by sme mali zodpovedať tieto otázky v návrh nášho formulára na registráciu bulletinu.

Riešite otázky používateľov
Riešite otázky používateľov, na ktoré sa momentálne zameriavajú. Nenúťte ich hľadať odpovede.

Nie je to jediný problém s tým, ako pristupujeme k obsahu. Máme tiež zvyk štruktúrovať obsah okolo nášho pohľadu na svet. Zabúdame, že používateľ vidí svet inak.

2) Zhodujte sa s mentálnym modelom používateľov

Každý z nás má mentálny model sveta. To ovplyvňuje to, ako vidíme svet a súvislosti, ktoré vytvárame medzi pojmami alebo vecami.

Problém je v tom, že čím viac sa špecializujeme, tým viac sa náš mentálny model líši od tých okolo nás. Napríklad, ak by som sa vás spýtal, čo by ste urobili, keby ste šli do banky, pravdepodobne by ste mysleli na nejaký druh finančnej transakcie. Keby som sa však chcel opýtať na tú istú otázku ako profesionálny rybár, mohli by myslieť na breh.

Tieto odlišné mentálne modely môžu byť veľkou výzvou pri vytváraní štruktúry stránok, pretože váš mentálny model sa pravdepodobne veľmi líši od vášho publika. Ste odborníkom vo svojom predmete a spôsob, akým sa pozeráte na svet, sa bude líšiť od vašich používateľov.

To je dôvod, prečo musíme buď zapojiť používateľa do vytvárania štruktúry stránok pomocou techniky ako triedenie kariet, alebo aspoň vyskúšajte akúkoľvek informačnú architektúru, ktorú prichádzame.

Ďalším problémom, s ktorým sa môžete stretnúť pri svojej informačnej architektúre, je počet zobrazených navigačných položiek.

3) Obmedzte možnosti a zvýraznite ich

Významnou prekážkou použiteľnosti na mnohých webových stránkach je zložitosť navigácie. Mnoho stránok má jednoducho príliš veľa prvkov na každej úrovni navigácie. To je problém z dvoch dôvodov.

 • najprv, máme strach z toho, že v našej krátkodobej pamäti máme veľa informácií. Zvyčajne môžeme mať asi štyri prvky súčasne, a preto je číslo vašej kreditnej karty zoskupené do štyroch skupín po štyroch čísliciach.
 • druhý, čím viac navigačných prvkov máme, tým je pravdepodobnejšie, že budú podobné. Ak sa možnosti navzájom neodlišujú, používatelia si nie sú istí a je pravdepodobnejšie, že sa pomýlia.
Rozlišujte možnosti
Ak máte viac ako jednu možnosť, uistite sa, že sú odlišné. Ak sú príliš podobní, používatelia si nevyberú.

V dôsledku toho by sme mali obmedziť počet možností, ktoré používateľom zobrazujeme, a ubezpečiť sa, že každá možnosť je čo najjednotnejšia a zreteľne označená. Platí to bez ohľadu na to, či hovoríte o navigačných položkách, kategóriách produktov elektronického obchodu alebo výzvach na akciu.

Malá investícia môže výrazne zmeniť

Použiteľnosť webových stránok je obrovský a komplikovaný predmet. Začať sa však dá ľahko a bude to mať zásadný význam iba s malým úsilím.

Nielenže skončíš s šťastnejšími používateľmi, ale uvidíš tiež zlepšenie prevodných pomerov a počet spätných návštevníkov, nehovoriac o odporúčaní z úst.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me