Výukový program pre Joomla


joomla návod


Ak zvažujete použitie Joomly na vytvorenie svojej vlastnej webovej prítomnosti, ste na správnom mieste. V nasledujúcom texte sa naučíte všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať.

Tento výukový program krok za krokom vám ukáže, ako nainštalovať softvér na server a poskytne vám prehľad základných funkcií. Nakoniec chceme, aby ste sa sami mohli pustiť do prieskumu a vybudovať webovú stránku svojich snov.

Aj keď je Joomla zložitejšia ako WordPress, je oveľa priateľskejšia pre začiatočníkov ako Drupal (porovnanie týchto troch nájdete tu). Ak teda budete postupovať podľa tohto návodu, mali by ste svoj web uviesť do prevádzky do 3 hodín alebo menej.

Ako vytvoriť webovú stránku Joomla (obsah):

 1. Zaregistrujte si doménové meno a nájdite webhostingovú službu
 2. Nainštalujte a nastavte Joomla
 3. Oboznámte sa so základmi Joomly
 4. Vyberte šablónu pre svoj web
 5. Nainštalujte si šablónu Joomla
 6. Prispôsobte dizajn
 7. Použite moduly Joomla
 8. Priradenie modulov k pozíciám
 9. Vytvorte nové stránky
 10. Priradenie stránok k navigačnej ponuke Joomla
 11. Pridajte sekciu blogu
 12. Nainštalujte rozšírenia

Celkový čas na vytvorenie webovej stránky pomocou aplikácie Drupal: ~ 2-3 hodiny
Úroveň zručnosti: Začiatočník / Medziprodukt

1. Zaregistrujte si doménové meno a vyhľadajte webhostingovú službu

Ak už máte doménové meno a webhosting, prejdite na krok 2.

Skôr ako začnete s budovaním svojho webu Joomla, budete potrebovať názov domény a webhosting.

Ak ani neviete, kde začať s touto témou, prečítajte si náš príspevok o výbere názvu domény. V prípade, že potrebujete iba obnovovacie zariadenie, vyberte doménu webových stránok, ktorá je jednoduchá, takže si ju ľahko zapamätáte.

Okrem názvu domény budete potrebovať aj webhostingovú službu.

Úplné zverejnenie: WebsiteSetup získava províziu, ak si kúpite Bluehost prostredníctvom našich odkazov na sprostredkovanie v tejto príručke. To nám pomáha udržiavať všetko aktuálne. Ďakujem za tvoju podporu.

Názov domény aj webhosting môžete získať od spoločnosti Bluehost (ponúkajú tiež bezplatnú doménu pre prvý rok).

joomla hosting

Majú rýchlu inštaláciu pre Joomla, takže nemusíte tráviť čas sťahovaním, nahrávaním a inštaláciou manuálne cez FTP.

Ak sa rozhodnete použiť iného hostiteľa, uistite sa, že spĺňa systémové požiadavky Joomla, ktoré nájdete tu.

2. Nainštalujte a nastavte Joomla

Existujú dva spôsoby, ako nainštalovať a nastaviť Joomla.

Inštalácia Joomly pomocou rýchlej inštalácie Bluehost (krok za krokom)

Manuálna inštalácia Joomly na ľubovoľného webového hostiteľa (krok za krokom)

3. Oboznámte sa so základmi Joomly

Ďalším krokom v učení, ako vytvoriť webovú stránku s Joomlou, je získanie orientácie. Budeme používať veľa ponúk, ktoré môžete vidieť na ovládacom paneli, nižšie, ale pomôže vám to mať pohľad z vtáčej perspektívy..

Je zrejmé, že sa môžete zbaviť týchto dvoch modrých okien tak, že sa prihlásite alebo odhlásite zo zhromažďovania štatistických údajov Joomly a potom si prečítate (a skryjete) svoje správy po inštalácii..

Vľavo nájdete odkazy na často používané časti oblasti správy, napríklad vytváranie nových článkov, zmena štruktúry ponuky alebo inštalácia rozšírení. Napravo sú dôležité informácie o stave vašich stránok.

Najdôležitejšou časťou je však panel úloh v hornej časti. Tu nájdete rovnaké možnosti ako na ovládacom paneli a potom niektoré. Toto obsahujú rôzne ponuky:

prvýkrát na ovládacom paneli Joomla

 • systém – Prístup k ovládaciemu panelu, nastaveniam stránok, nevybaveným alebo uzamknutým položkám obsahu, možnosť vymazania vyrovnávacej pamäte a zobrazenia systémových informácií (lokalita, server a prostredie).
 • užívatelia – Správa používateľov, skupín používateľov a úrovní prístupu, pridávanie poznámok o používateľoch, riešenie žiadostí týkajúcich sa ochrany osobných údajov, zobrazenie denníkov používateľov a hromadné zasielanie e-mailov všetkým používateľom na vašom webe..
 • ponuky – Ako už názov napovedá, obsahuje všetky možnosti týkajúce sa vytvárania a správy ponúk.
 • obsah – Pridajte články a taxonómie, priraďte odporúčaný obsah a spravujte mediálne súbory na svojich stránkach.
 • súčasti – Vytvárajte a spravujte bannery, kontakty, aktualizácie stránok, súkromné ​​správy, viacjazyčné asociácie a informačné kanály. Poskytuje tiež prístup k správam po inštalácii (už sme ich pokryli), umožňuje vám nastaviť presmerovania (aj keď na to potrebujete doplnok), prezerať hľadané výrazy na webe, používať inteligentné vyhľadávanie (opäť vyžaduje tento doplnok) a spravovať tagy.
 • rozšírenie – Umožňuje vám nainštalovať, aktualizovať, spravovať, konfigurovať, nájsť a riešiť problémy s rozšíreniami. V tejto ponuke môžete tiež zobraziť stav databázy a aktualizovať svoje stránky.
 • Pomoc – Priamy prístup k dôležitým témam pomoci v úradná dokumentácia.

Zatiaľ všetko jasné? Poďme ďalej.

4. Vyberte šablónu pre svoj web

Rovnako ako iné systémy na správu obsahu, ktoré sa nachádzajú na tejto stránke, aj Joomla ponúka spôsob, ako zmeniť vzhľad stránok bez kódovania. Tu sa nazývajú nástroje, ktoré to umožňujú šablóny. Vzhľad, fungovanie a dojem celého vášho webu sú od nich úplne závislé. Pri výbere nepodceňujte rozhodnutie!

K dispozícii sú bezplatné a prémiové (platené) šablóny Joomla. Nájsť ho však môže byť zložité. CMS bohužiaľ nemá centrálny adresár. Preto je potrebné sa rozhliadnuť po obchodoch, aby ste ich našli. Mnoho z tých, ktorí predávajú prémiové témy, ponúka aj bezplatné verzie, ktoré môžete vyskúšať. Tu je niekoľko miest, ktoré môžete začať:

Pri výbere témy by ste samozrejme mali venovať niekoľko základných charakteristík. Prvým je samozrejme váš vlastný vkus. Mali by ste však zvážiť aj nasledujúce:

 • podpora – Je skvelé zahrnúť technickú podporu, pretože títo ľudia vám môžu vyriešiť akýkoľvek problém.
 • aktualizácie – Joomla neustále aktualizuje svoj systém. Uistite sa, že poskytovateľ šablón tiež často aktualizuje svoje šablóny, aby ste sa uistili, že bude fungovať s najnovšími vydaniami.
 • dokumentácia – Z času na čas musíte skontrolovať niektoré funkcie a zistiť, ako fungujú. Uistite sa, že existuje miesto, kde to môžete urobiť.
 • Citlivosť a kompatibilita medzi prehliadačmi – Znamená to, že vaša šablóna by mala vyzerať skvele v každom prehliadači aj na akomkoľvek mobilnom zariadení.
 • prispôsobiteľnosť – Zistite, ktoré funkcie šablón si môžete prispôsobiť sami. Napríklad vyhľadajte šablóny, ktoré majú veľa pozícií modulov (viac o tom čoskoro).

5. Nainštalujte si šablónu Joomla

Inštalácia šablóny v Joomle je v zásade pomerne jednoduchá. Akonáhle ste si vybrali, zvyčajne si to vo forme súboru zip. Toto môžete jednoducho nahrať pod Rozšírenia> Inštalovať.

nahrať rozšírenia Joomla

Presuňte ju myšou do poľa alebo kliknite na ikonu alebo vyhľadajte súbor ho nájdete na pevnom disku. Vyberte ju a Joomla by mal urobiť zvyšok sám. Šablónu môžete nainštalovať aj prostredníctvom svojej adresy URL, ak viete, kde sa nachádza balík.

Po tom, čo musíte ešte aktivovať šablónu, a to pod Rozšírenia> Šablóna> Štýly. Kliknutím na ikonu hviezdičky napravo od názvu šablóny ju nastavíte ako predvolenú pre celý web.

nastaviť šablónu Joomla ako predvolenú

Upozorňujeme, že pri sťahovaní šablóny môžete získať ďalšie súbory, ako napríklad rýchly štart, nastavenie, a predĺženie. Prvou je kompletná verzia Joomly vrátane šablóny. Váš nový dizajn je tak už pripravený, keď je váš web nastavený, často vrátane demonštračného obsahu. Ten môže mať zmysel zahrnúť, takže všetko je nastavené ako v ukážke a všetko, čo musíte urobiť, je výmena obsahu. Ďalšie dva súbory odkazujú na veci, ktoré ste mohli vidieť na demonštračnej stránke šablón, ako sú posuvníky atď.

6. Prispôsobte dizajn

Keď vytvoríte webovú stránku s Joomlou, jedným z hlavných cieľov je vytvoriť požadovaný dizajn. Aby ste to dosiahli, väčšina šablón má aspoň niektoré možnosti prispôsobenia a môžete k nim získať prístup kliknutím na názov šablóny v zozname.

možnosti prispôsobenia šablóny joomla

Tu môžete upravovať napríklad farby, písma, logá, veľkosti a oveľa viac. Niektoré šablóny sa dodávajú aj s vlastnou stránkou nastavení, kde vám umožňujú oveľa viac ovládať a zobraziť ukážky zmien v reálnom čase. V oboch prípadoch nezabudnite skontrolovať, čo vaša šablóna ponúka, a uložiť všetky vykonané zmeny!

7. Použite moduly Joomla

V súčasnosti, aj keď to vyzerá lepšie, je váš web stále dosť prázdny. Je čas to zmeniť. Odtiaľto sa pozrieme na to, ako vytvoriť obsah v Joomle.

Bohužiaľ, musíme začať s jednou z komplikovanejších tém, ktorou je moduly. Toto sú malé jednotky obsahu, ktoré sa môžu objaviť na mnohých miestach na stránke. Fungujú ako stavebné kamene, z ktorých môžete vytvárať rôzne návrhy. Ich používanie si však zvykne. Vyskúšajte to na domovskej stránke.

Ak chcete vytvoriť stránku od nuly, je najlepšie začať tým, že povolíte režim ukážky pozícií modulu. Týmto spôsobom uvidíte, kde presne na svojej stránke môžete pridať moduly a názvy pozícií.

Náhľad pozície modulu joomla

Ak chcete vidieť niečo podobné vyššie uvedenému, prejdite na stránku Systém> Globálna konfigurácia> Šablóny.

povoliť náhľad polohy modulu joomla

Tu nastavte Náhľad pozícií modulu na povolené, uložiť a zavrieť. Potom sa vráťte na zoznam šablón a kliknite na ikonu Náhľad (ikona oka). Tým sa zobrazia všetky dostupné polohy modulu, ako je uvedené vyššie.

Rýchla poznámka: Po dokončení priradenia modulov nezabudnite vypnúť ukážku.

8. Priradenie modulov k pozíciám

Dobre, teraz, keď viete, kam môžu vaše moduly ísť, ako ich priradíte týmto pozíciám? To všetko sa deje pod Rozšírenia> Moduly.

Zoznam modulov joomla

Tu nájdete všetky aktívne stránky na vašom webe, ako aj pozície, stránky, používateľov a jazyky, ku ktorým sú priradené. Nemajte však obavy, toto nie sú jediné dostupné možnosti. pod Nový v ľavom hornom rohu nájdete množstvo ďalších blokov, ktoré môžete použiť na svojich stránkach.

joomla ďalšie moduly

Povedzme, že ste chceli na svoju domovskú stránku zahrnúť nejaký text o vás a vašich stránkach. Prvá vec, ktorú by ste urobili, je skontrolovať, kam na stránke by šlo. V tomto prípade to tak je polohy 2. Potom prejdite do ponuky modulov, vytvorte novú a vyberte zvyk ako typ. To vám umožní vytvoriť si vlastný blok obsahu pomocou editora WYSIWYG (to, čo vidíte, je to, čo získate).

vytvoriť vlastný joomla modul

Toto je jednoducho editor na vytváranie a formátovanie obsahu, ktorý vám umožní zobraziť, čo robíte. Žiaľ, prejsť všetky možnosti na tejto obrazovke by trvalo príliš dlho. Ak ste však niekedy používali textový procesor, všetko by malo vyzerať veľmi dobre. Okrem toho môžete umiestniť kurzor myši nad ktorúkoľvek z ikon a získať popis toho, čo robí. Týmto spôsobom by ste mali byť schopní rýchlo zistiť, ako písať a formátovať text, vkladať nadpisy, obrázky a ďalšie médiá a čokoľvek iné, čo môže ponúknuť..

joomla vlastný modul s obsahom

Po dokončení sa uistite, že pri ukladaní, Postavenie napravo je nastavená na Uverejnený a že pod položkou vyberiete správne umiestnenie šablóny pozície (dávajte pozor, aby ste si vybrali aktívny motív!). Potom choďte na Priradenie ponuky (karta pod nadpisom) a pomocou rozbaľovacej ponuky vyberte stránky, na ktorých chcete tento modul zobraziť. V tomto prípade je to tak Iba na vybraných stránkach a potom Domov.

Priradenie menu modulu joomla

Uložte a mali by ste ho vidieť na svojej domovskej stránke (a len tam).

zostavte webovú stránku s Joomla custom modulom na domovskej stránke

Rovnakú metódu môžete použiť na vloženie ďalších vecí na stránky, ako sú napríklad blogové príspevky (viac o tom nižšie), bannery, ponuky, obrázky a prvky iframe. Okrem toho môžete tiež pridať nové moduly prostredníctvom rozšírení (viac o tom nižšie).

9. Vytvorte nové stránky

Teraz pre niečo jednoduchšie: stránky. Keď vytvoríte web s Joomlou, pravdepodobne vytvoríte niekoľko z nich. Po zvládnutí vyššie uvedeného by však táto časť mala byť oveľa jednoduchšia.

Prvá vec, o ktorej sa dozviete viac o stránkach v Joomle, je, že ich vytvoríte na jednom mieste a necháte ich, aby sa objavili na inom mieste. Toto je všeobecná vec, nezabudnite, že všetko, čo vytvoríte v Joomle, sa na vašich stránkach nebude automaticky zobrazovať.

V Joomle sa stránky jednoducho nazývajú články. Toto môže byť na prvý pohľad trochu mätúce, keď pochádzate z blogov, ale nenechajte sa tým držať. Články môžete vytvárať prostredníctvom Obsah> Články> Pridať nový článok. Prípadne použite skratku na ovládacom paneli. Obe vás dostanú na veľmi podobnú obrazovku úprav, ktorú ste používali predtým.

joomla vytvoriť nový článok

Vytvárajte a formátujte obsah rovnakým spôsobom ako predtým. Keď skončíte, pod prezývka ste schopní určiť trvalý odkaz (čo znamená URL stránky). Často má zmysel umiestniť kľúčové slovo namiesto použitia rovnakého názvu ako v článku. pod Postavenie uistite sa, že je nastavený na publikovať pred uložením.

Ak chcete povoliť návštevníkom prístup k novej stránke, je čas priradiť ju k ponuke. Môžete tak urobiť nasledujúcim spôsobom: V časti ponuky, nájdite tú, ktorej je priradená ikona domu. Toto je váš momentálne aktívny.

menu ponuky Joomla

Ak chcete k nemu priradiť nový odkaz, umiestnite naň kurzor myši a vyberte ho Pridať novú položku ponuky. Ak tak urobíte, dostanete sa na nasledujúcu obrazovku.

joomla vytvoriť novú položku menu

pod Typ položky ponuky, vybrať Článok> Jeden článok. Potom pod Vyberte článok, môžete si vybrať existujúci obsah na svojich stránkach prostredníctvom vybrať a potom kliknite na názov toho, ktorý chcete priradiť.

priraďte Joomla stránku k menu

Teraz stačí zadať a Názov ponuky v hornej časti (čo je text, ktorý sa zobrazí v ponuke) a uistite sa, že je menu, ktoré chcete priradiť, vybrané vpravo. Keď teraz uložíte a zatvoríte, môžete pomocou ikony vľavo presúvať položky v ponuke a zmeniť ich poradie.

joomla zmeniť poradie položiek ponuky

Keď budete spokojní a vrátite sa na svoje stránky, nová položka by sa teraz mala objaviť.

nová položka ponuky na stránke

11. Pridajte časť blogu

Môžete však nielen vytvárať stránky, ale je tiež možné publikovať blogové príspevky v Joomle. V podstate to funguje rovnako, ako keď svoje blogové príspevky priradíte do kategórie. Ak to chcete urobiť, musíte si ho najprv vytvoriť.

Môžete to urobiť pod Obsah> Kategórie> Pridať novú kategóriu. Dostanete sa k rovnakému editoru ako predtým. V takom prípade musíte zadať iba meno hore (napr. Blog), potom uložte a zatvorte.

Potom môžete kategóriu priradiť k svojej ponuke rovnakým spôsobom, ako ste to robili so stránkou predtým. Iba tentoraz pod Typ položky ponuky, zvoliť Články> Kategória Blog.

vytvorte blog kategórie Joomla

Potom, čo ste tak urobili, nezabudnite vybrať Blog kategória pod Vyberte kategóriu. Potom skontrolujte, či je priradený k pravej ponuke a zadajte jej názov, ktorý má zmysel. Uložte ho a získajte ho na svojom webe. Odteraz každý článok, ktorý priradíte k svojmu Blog kategória sa zobrazí vo forme blogového príspevku pod touto položkou ponuky.

12. Nainštalujte rozšírenia

Poslednou vecou, ​​o ktorej chceme hovoriť, sú rozšírenia. S ich pomocou môžete na svoje stránky priniesť nové funkcie a funkcie. Nájdete ich v oficiálny adresár rozšírení Joomla.

adresár rozšírenia joomla

Stačí zadať hľadaný výraz, pomocou nižšie uvedených kategórií alebo rozšíreného vyhľadávania nájdete to, čo hľadáte. S takmer 8 000 dostupnými rozšíreniami však môže byť ťažké vybrať si. Z tohto dôvodu môže byť dobré začať s týmito článkami:

Akonáhle viete, čo nainštalovať na svoje stránky, máte niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Nájdete ich všetky pod Rozšírenia> Inštalovať. Keď ste tu prvýkrát, v hornej časti nájdete možnosť nastavenia inštalácia z webu voľba. Ak tak urobíte, získate prístup ku všetkému v adresári rozšírení Joomla priamo zo zadného konca.

nainštalujte rozšírenie Joomla zo zadnej strany

Kliknite na akékoľvek rozšírenie a potom stlačte Inštalácia (dvakrát) na automatické načítanie na vaše stránky. Ak to z nejakého dôvodu nebude fungovať, môžete jednoducho stiahnuť rozšírenie alebo skopírovať webovú adresu, kde sa nachádza. Potom budete môcť používať Odovzdajte súbor balíka a Inštalácia z adresy URL karty, aby ste ju dostali na svoje stránky.

Upozorňujeme, že pravdepodobne budete musieť aktivovať časti rozšírenia pod Rozšírenia> Spravovať.

spravovať rozšírenia Joomla

Odtiaľ budete môcť deaktivovať a odinštalovať rozšírenie, ktoré už nepotrebujete. Je to, žiaľ, trochu mätúce a preplnené, takže možno budete musieť vyhľadať rozšírenie podľa názvu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me