Čo je dátové centrum?

Čo je dátové centrum?

dátové centrum je zariadenie slúžiace na umiestnenie počítačových systémov a súvisiacich komponentov, ako sú servery, smerovače, prepínače a firewally, ako aj podporných komponentov, ako sú zálohovacie zariadenia, zariadenia na potlačenie požiaru a klimatizácia. Dátové centrum je mozog spoločnosti a miesto, kde prebiehajú najdôležitejšie procesy. Hoci dizajny dátových centier sú jedinečné, vo všeobecnosti ich možno klasifikovať ako internet alebo podnik


histórie

V 1940, počítače boli také veľké, že na ich umiestnenie museli byť osobitne vyčlenené jednotlivé miestnosti. Počiatočné počítačové systémy boli zložité na prevádzku a údržbu a vyžadovali špeciálne prostredie, v ktorom fungovali.

Pred 1960 (1945), armáda vyvinula obrovský stroj s názvom ENIAC (elektronický čitateľ, integrátor, analyzátor a počítač):

 • Vážil 30 ton
 • Obytná plocha 1 800 štvorcových stôp
 • Na udržanie chodu bolo potrebných 6 technikov na plný úväzok
 • Urobilo 5 000 operácií za sekundu

Až do začiatku 1960, počítače boli primárne používané vládnymi agentúrami. Boli to veľké sálové počítače uložené v izbách – to, čo dnes nazývame „datacenter“.

Počas rozmachu priemyslu mikropočítačov, a najmä počas OP 1980, Počítače sa začali rozmiestňovať všade, v mnohých prípadoch s malou alebo žiadnou starostlivosťou o prevádzkové požiadavky.

V polovici 90. rokov, Prudký nárast „.com“ spôsobil, že spoločnosti požadovali rýchle pripojenie na internet a nepretržitú prevádzku. To viedlo k podnikovej výstavbe serverovní, čo viedlo k oveľa väčším zariadeniam (stovky a tisíce serverov). Dátové centrum ako model služby sa stalo populárne v tomto okamihu.

dnes, s datacentra sa presúvajú z modelu vlastníctva infraštruktúry, hardvéru a softvéru k modelu predplatného a kapacity na požiadanie. Dátové centrá sa v posledných rokoch významne vyvíjali a zavádzajú technológie, ako je virtualizácia, s cieľom optimalizovať využitie zdrojov a zvýšiť flexibilitu IT.

Zariadenia a vybavenie dátového centra

Efektívna prevádzka dátového centra sa dosahuje vyváženou investíciou do umiestneného zariadenia a vybavenia. Prvky rozdelenia dátových centier:

 • Zariadenie – umiestnenie a „biely priestor“ alebo využiteľný priestor, ktorý je k dispozícii pre vybavenie IT.
 • Podporná infraštruktúra – vybavenie prispievajúce k bezpečnému udržaniu najvyššej možnej úrovne dostupnosti.
 • Vybavenie IT – skutočné vybavenie na prevádzku IT a ukladanie údajov organizácie.
 • Prevádzkový personál – nepretržite monitorovať prevádzku a udržiavať IT a infraštruktúrne vybavenie

Podľa spoľahlivosti zariadenia existujú 4 typy (úrovne) dátových centier:

 • Úroveň 1 – pozostáva z jedinej cesty distribúcie energie a chladenia, bez redundantných komponentov poskytujúcich dostupnosť 99,0%
 • Úroveň 2 – pozostáva z jedinej cesty distribúcie energie a chladenia s redundantnými komponentmi, ktoré poskytujú dostupnosť 99,75%
 • Úroveň 3 – je zložená z viacerých distribučných trás aktívneho výkonu a chladenia, ale aktívna iba jedna, má redundantné komponenty a je súčasne udržiavateľná, čo poskytuje 99,98% dostupnosť
 • Úroveň 4 – pozostáva z viacerých distribučných trás aktívneho výkonu a chladenia, má redundantné komponenty a je odolná voči poruchám, čo poskytuje dostupnosť 99,999%

Centrum údajov spoločnosti Google s najmodernejšou úrovňou

Dátové centrum Google

Spoločnosť Google vlastní a prevádzkuje dátové centrá po celom svete, aby naše výrobky boli v prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Spoločnosť Google je prvou významnou spoločnosťou poskytujúcou internetové služby, ktorá získala externú certifikáciu svojich vysokých environmentálnych a bezpečnostných štandardov v celom svojich amerických a európskych dátových centrách. Prezrite si dátové centrá spoločnosti Google po celom svete. Pozrite si fotografie technológie, ľudí a miest, ktoré udržiavajú produkty spoločnosti Google online.

Dátové centrá vo Veľkej Británii

V súčasnosti existuje vo Veľkej Británii (UK) okolo 250 kolokačných dátových centier z viac ako 60 oblastí. Nižšie nájdete zoznam dátových centier vo Veľkej Británii, ktoré ponúkajú kolokáciu a veľkoobchodný priestor, napríklad priestor v spoločných skriniach, kompletné skrinky, súkromné ​​klietky a apartmány..

Aberdeen (1); Bedford (1); Belfast (4); Berkshire (12); Birmingham UK (8); Birmingham UK (8); Bournemouth (1); Bradford (1); Cambridge (5); Cardiff (1); Cheltenham (1); Crawley (2); Croydon (1); Derby (1); Dundee (1); Edinburgh (3); Essex (1); Glasgow (2); Hertford (2); Ipswich (1); Kent (3); Leeds (7); Leicester (1); Leiston (1); Lincolnshire (1); Liverpool (2); Londýn (69); Luton (1); Manchester (20); Middlesbrough (1); Middlesbrough (1); Milton Keynes (6); Newcastle (7); Severný Wales (3); Northamptonshire (2); Norwich (1); Nottingham (3); Poole (1); Portsmouth (7); Redhill (1); Reigate (1); Sheffield (5); Shropshire (2); Slough (6); Somerset (1); Južný Wales (1); Southampton (1); Stevenage (1); Surrey (2); Swindon (1); Jašterica (1); Wakefield (1); Walsall (2); Welwyn Garden City (1); Kdekoľvek (1); Wiltshire (3); Woking (4).

Výber umiestnenia hostiteľa (dátové centrum)

Pri výbere umiestnenia servera alebo nákupu webhostingu bude najlepšie umiestnenie závisieť od kvality poskytovateľov hostingu, ich pripojenia k globálnej komunikačnej sieti a blízkosti vašich cieľových trhov. Niektorí z najlepších poskytovateľov webhostingu, podľa našich odborníkov, pre zdieľaný hosting je SiteGround a pre cloud hosting je DigitalOcean, môžete si prečítať hodnotenie Siteground aj DigitalOcean.

Poloha webhostingu je pre spoločnosť Google hlavným faktorom, ktorý pri pokusoch o zistenie, či je váš web relevantný pre konkrétny štát alebo jazykový trh, zohľadňuje. Čo hovorí Google o probléme:

„Poloha servera (prostredníctvom adresy IP servera): umiestnenie servera je často fyzicky blízko vašich používateľov a môže byť signálom o cieľovom publiku vašich stránok. Niektoré webové stránky používajú siete na distribúciu distribuovaného obsahu (CDN) alebo sú hostené v krajine s lepšou infraštruktúrou webového servera, takže nejde o definitívny signál. “

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me