Hosting Pro Tip: Vždy majte lokálnu zálohu

Hosting Pro Tip: Vždy majte lokálnu zálohu

Ako hovoria ľudia v IT, ak nemáte zálohu svojho projektu, znamená to, že pre vás nie je dôležitá.


Existuje veľa scenárov toho, čo by sa mohlo pokaziť od náhodného odstránenia databázy až po hackerstvo a vaše stránky boli naplnené škodlivým softvérom a škodlivými skriptmi. Ak sa vám to stane, chvíľu premýšľajte – koľko hodín bude potrebné na prestavbu vašej stránky? A to je veľká strata času aj nákladov na vývoj a pozícií v premávke a vyhľadávačoch.

Aby ste mohli v núdzovej situácii rýchlo reagovať, musíte mať zálohu. Mnoho webových hostiteľov túto službu nepodporuje, alebo ak tak urobia pre svoju bezpečnosť a nedovolí vám obnoviť vaše údaje, alebo bude čiastočná. Všetci poskytovatelia webhostingu, ktoré odporúčame, si zálohujú vaše údaje každý deň / týždenne, to však nestačí. Je to úhľadná funkcia, ktorá vám pomôže rýchlo sa vrátiť k zdravej verzii vášho projektu, ale má aj svoje obmedzenia a ako v tomto príklade na Reddit, môžete vidieť, že aj veľké mená, ako sú Spoločnosť Bluehost dokáže zálohovať zálohu.

  • nikto sa nestará o vaše údaje, ako ste vy (hostiteľské spoločnosti spracúvajú stovky tisíc záloh a existuje veľká šanca, že by sa niečo mohlo stať vám).
  • poskytovatelia webhostingu uchovávajú zálohu iba na obmedzený čas, napríklad týždeň alebo dva. Čo keby bol web napadnutý pred dátumom poslednej zálohy a v čase, keď ste si to uvedomili a rozhodli ste sa ju obnoviť, bude tiež ohrozená verzia zálohy.?
  • aj keď si ponechajú zálohu na samostatnom počítači, existuje veľká šanca, že je v rovnakom dátovom centre a ak dôjde k nejakej prírodnej katastrofe, váš web je preč.

Čo urobiť zálohu skutočne znamená?

Najlepším postupom pre akékoľvek údaje, na ktorých vám záleží, je ich uloženie na troch samostatných miestach – zálohovanie na vašom webhostingu pre rýchly prístup a obnovu, a skopírujte na samostatný pevný disk u vás doma a a kópia v cloude Páči sa mi to Dropbox, pCloud alebo Amazon S3.

Uistite sa tiež, že máte k dispozícii jeho verzie, pretože každý softvér je pravidelne aktualizovaný a chceli by ste si ponechať aspoň 3-4 verzie a aspoň dva mesiace späť. Týmto spôsobom si môžete byť istí, že aj keď sú niektoré zo záložných verzií ohrozené, stále máte základňu, na ktorej môžete stavať.

Ako vytvoriť zálohu?

Ako vygenerovať zálohu cez FTP

Vytvorenie zálohy prostredníctvom FTP je najstaršou a najmenej technologickou metódou. Takto to funguje:

1. Pripojte sa k serveru pomocou svojho obľúbeného FTP klienta FileZilla.

Obrazovka FileZilla

2. Začnite sťahovať všetky súbory. Ak máte veľa súborov, môže to trvať naveky, takže vám môže uľahčiť život a rýchlejšie zálohovať, ak máte prístup k ovládaciemu panelu hostiteľa, kde môžete súbory najskôr archivovať. Týmto spôsobom si stiahnete iba jeden súbor a je oveľa rýchlejší.

3. Usporiadajte svoje priečinky, aby ste vedeli, ktorá verzia vašej zálohy je kam smerovať

4. Nezabudnite zálohovať všetky databázy. Môžete to urobiť pomocou PhpMyAdmin. (Požiadajte hostiteľa o prístup)

Zálohovanie SQLMyAdmin SQL

Ako vygenerovať zálohu cez cPanel

Ak máte prístup k cPanel, vaša generácia zálohy môže byť oveľa rýchlejšia, pretože cPanel dokáže zabaliť všetky vaše súbory a databázy do jedného archívu. Tu sú kroky

1. Prihláste sa do cPanel

2. Prejdite na položku Súbory a kliknite na ikonu Zálohovanie

cPanel záloha

3. Tu máte dve možnosti:

a) v časti Úplné zálohovanie kliknite na možnosť Stiahnuť úplné zálohovanie webových stránok. V ďalšom kroku kliknite na položku Generovať a zadajte svoj e-mail. Po dokončení zálohovania vám program cPanel pošle e-mail. Majte na pamäti, že úplná záloha vytvorí archív všetkých súborov a konfigurácie vašich webových stránok. Tento súbor môžete použiť na presun účtu na iný server alebo na ponechanie miestnej kópie vašich údajov.

b) V časti Čiastočné zálohovanie kliknite na Stiahnutie, záloha domovského adresára> Stiahnutie. Toto je omnoho rýchlejšie a ľahšie obnoviteľné záložné verzie iba vášho domovského adresára.

Môžete vykonať jednu úplnú zálohu každý mesiac a čiastočnú zálohu každý týždeň.

Ako automatizovať zálohu

Odpoveď je s ďalším softvérom. Ak prevádzkujete svoje stránky na niektorej z najpoužívanejších platforiem CMS, ako sú Joomla alebo WordPress, môžete ich použiť Akeeba Backup. Tento doplnok má bezplatnú verziu, ktorá funguje celkom dobre a čiastočne automatizuje proces zálohovania. Má veľa pokročilých možností, ale celý proces zálohovania je na jedno kliknutie, je to z vášho administračného panela a umožňuje vytváranie a archiváciu, ktorú je možné ľahko obnoviť a mať aj svoju databázu. Takto si vytvoríte zálohu pomocou Akeeba:

Akeeba

Trik je v tom, že keď je záloha pripravená, musíte ju zálohovať cez FTP v binárnom režime.

Ako nastaviť režim binárneho prenosu v FileZilla

Ak chcete, aby bola plne automatizovaná, musíte si kúpiť platenú verziu Akeeba Backup, ktorá podporuje zálohovanie na vzdialené miesta, ako je DropBox alebo Amazon S3 alebo softvér, ako je BackupMachine.

A nezabudnite – vždy si stiahnite lokálnu kópiu!

Ak máte akékoľvek otázky, dajte nám vedieť v komentároch.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me